Değerli Meslektaşlar,

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde her yıl düzenlenen, TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurasının 2019 Yılı ikinci toplantısı 25 Şubat tarihinde Ankara’da düzenlenmişti. Bu önemli toplantıya biz Acenteleri temsilen en üst makam olan SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Başkanı Sayın Levent Korkut katılmışlar ve İcra Komitesi tarafından belirlenen konular arasında Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu konusu da yer almaktaydı.

25 Şubat 2019 Tarihinde Ankara’da düzenlenen Sektörler Ekonomi Şurasında söz alarak Acenteler adına beş maddede sorun ve taleplerimizi dile getiren SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut’un ilettiği taleplerden olan “Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu” kurulsun ve Sigorta Acenteleri İcra Komitesinin bu üst çatı altında çalışması sağlansın önerisinin hayata geçirilecek olmasını bilginize sunmak istedik.

Bugün Hazine ve Maliye Bakanı tarafından kamuya yapılan “Ekonomik Reform Paketi” sunumunda Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu kurulacağını açıklandı. Böylece Şura öncesinde sıkça dile getirilen, Sigortacıların BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) çatısı altına alınma riski de ortadan kalkmış olacak.

17.01.2019 Perşembe günü SAİK Yönetim Kurulu adına SAİK Başkan Yardımcısı Sayın Süleyman Özer acentelerin sorunlarını Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak ‘a aktarmış olup, daha detaylı SAİK raporlarını sunabilmek için SAİK Yönetim Kurulu Üyeleri ile kendisine ziyarete gelmek istediklerini dile getirmiştir.

Ayrıca bugünkü gelişmelere ışık tutacak şekilde 06 Mart 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak Kocaeli Ticaret Odasında düzenlenen bir toplantıya iştirak etmişler, KOTO (Kocaeli Ticaret Odası) Başkanı ve aynı zamanda SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) üyesi Sayın Necmi Bulut’un ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Sayın Necmi Bulut SDDK (Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu) konusunun önemini dile getirerek gerekliliğini tekrar hatırlatmıştır.

21 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da OYDER tarafından ”Otomotiv Perakendeciliğinde Dijital Dünya” konulu bir Kongre düzenlenmiş olup, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak davetli olarak katılmıştır, yine aynı kongreye davet üzerine katılan SAİK Başkanı Levent Korkut kongrede Bakan Albayrak ile SDDK ile ilgili altı çizilmesi gereken önemli hususları paylaşmıştır.

Şura’da Sayın Levent Korkut tarafından önerilen talebimizin hayata geçirilmesini sağlayan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak ve Kamu Yöneticilerine, TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ve Bu konudaki çalışmalara imza atan SAİK Başkanı Sn. Levent Korkut’a, SAİK Yönetim Kurulu üyelerinden Sn.Süleyman Özer, Sn. Necmi Bulut’a, SAİK Yönetim kurulu üyelerine Acente meslektaşlarımız adına teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz..

Saygılarımızla,
ACENTELERİN SESİ EKİBİ