Değerli Meslektaşlar

TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Yönetiminin uzun süreli çalışma, belgeli ve tespitlerinin ardından 5684 Sayılı Sigorta Kanununa aykırı hareket ve işlemleri belirlenen bir Bankaya daha Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 187.104.850 Türk Lirası ceza kesildi.

İlgili Banka tarafından; 27 Ocak 2020 tarihinde yani bugün KAP ‘a (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) yapılan duyuru ile de verilen cezalar Kamuya bildirildi. KAP ‘a yapılan duyuruda öncelikle söz konusu Bankaya Sigorta Acenteliği faaliyetlerinin altı ay süre ile durdurma cezası verildiği ama yapılan itirazlar sonrası bu cezanın oldukça yüksek bir para cezasına çevrildiğine de yer verildi. Yapılan bildirimde cezaların 5684 Sayılı Sigorta Kanununun 32. maddesi 5. Fıkrası ve ilgili diğer mevzuat hükümlerine aykırılıklar doğrultusunda verildiği de yazıldı. Kanunun “İyi niyet” Başlıklı 32 Maddesinin 5. Fıkrasını da aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

“Kişilerin, sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamaz. Bir sözleşmenin unsurları içinde, taraflardan birinin bu sözleşmede yer alan herhangi bir hususta sigorta yapmaya zorunlu tutulduğu hallerde, söz konusu sigortanın belli bir şirkete yaptırılmasına ilişkin sözleşmeye konulmuş her türlü şart hükümsüzdür.”

Uzun yıllardan bu yana tek işi Sigortacılık olan biz Acentelerin aleyhine ve ilgili kanun maddelerine aykırı olarak müşterilerimizin üzerinde zorlayıcı baskılar ve şartlar oluşturan Kurumlara yönelik ve hem Bankacılık hem de Sigorta kanunlarına aykırılık anlamında tarihte olmadığı kadar yüksek verilen bu cezaların ve yaratacağı olumlu etkinin mesleğimizin geleceği adına umut içerdiğini ve sevindirici olduğunu düşünüyoruz. Göreve geldiğinden bugüne biz Acentelerin sorunlarının çözümü ve Acenteleri koruma amaçlı çalışmaları sürdüren TOBB SAİK Yönetimini bir kez daha kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.

KAP (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) 814462 sayılı duyurusu için tıklayınız.

Bilginize sunuyoruz.

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ