İki resmi kararla TARSİM’in kapsamı genişletildi

Cumhurbaşkanlığının iki kararı ile, TARSİM ( Tarım Sigortaları Havuzu ) tarım sigortalarında önemli kapsam genişletmesi yapıldığını öğrendik.Kararlar Resmi Gazete’de yayınlanmakla beraber uygulamalar 1 Ocak 2019 tarihinde başlayacak.Tarım Sigortalarında afetlere ve farklı klasik risklere karşı güvence verilirken, yayınlanan iki kararla bu teminatlara önemli eklemeler yapıldı.
İlçe bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuru tarım alanlarında yetiştirilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut, kırmızı mercimek ve yeşil mercimek ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarında, dolu paketi dışındaki; kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşın nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim azalışları, ilgili genel şartlar ile tarife ve talimatlar kapsamında; Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin, özlük, ürün ve arazi bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınacağı da Resmi Gazete de duyuruldu.Yine karar ile, kirazın yanı sıra incir ve üzümdeki yağmur riski de teminat altına alındı.
Yayınlanan kararlar doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığı sistemlerine kayıtlı büyükbaş hayvanlar için ölüm ve hırsızlığın dışında terör riskleri de kapsam altına alınabilecek. Meslektaşlarımız kararların detaylarını Resmi Gazete’de okuyup inceleyebilirler.
Söz konusu kararların, primlerinin yarısı Devlet tarafından karşılanan çiftçi dostu Tarım Sigortalarının artmasını, bu artışında bu alanda çalışan Acentelerin üretim ve komisyon kazanımlarına katkıda bulunmasını umuyor ve diliyoruz…
Saygılarımızla.
ACENTELERİN SESİ EKİBİ