Değerli Meslektaşlarımız,

27/02/2024 tarihinde İTO Sigortacılık Meslek Komitemiz Deprem ve Zorunlu Deprem Sigortalarındaki Tarife ve Talimat Tebliğinin değerlendirildiği bir istişare toplantısı düzenlemiştir. Sektörün önde gelen kurumları ile birlikte yeni tarife ve talimatların nasıl uygulanacağına yönelik bilgilendirmelerin yapıldığı toplantı konuşmacıların bilgilendirmelerinden sonra soru cevap şeklinde devam ettirilmiştir.

Toplantıya konuşmacı olarak DASK Teknik İşleticisi Ve Türk Reasürans A.Ş. Nin Değerli Genel Müdür Yardımcısı Sayın Erdal Turgut , Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Sayın Levent Korkut, Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Sayın Özgür Obalı,
Risk Mühendisliği Ve Allianz Teknik Direktörü Sayın Doktor Ceyhun Eren ve Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesinin Değerli Profesörü Doktor Vural Seven katılmışlardır.

Deprem öncesi farkındalık, alınabilecek önlemler, depremde kaybın en aza indirgenebilmesi için uygulamaya geçmesi gerekenlerin önleyici uygulamalar olarak değerlendirildiği toplantıda aynı zamanda 6 Şubat depreminin de maalesef ki sayısal veriler ile acı bilançosu katılımcılar ile paylaşılarak gözler önüne serilmiştir.

Zorunlu deprem sigortası ve ihtiyari deprem teminatları ile ilgili kafa karışıklığı yaratan sorulara ilişkin yakın zamanda bir bilgilendirme metninin tüm aracılara ayrıca iletileceği bilgisi de paylaşılmıştır.
6 Şubat 2023 depreminde yaşadığımız gibi hala canımızı yakan benzer acıların bir daha yaşanmaması temenni ederiz.

Acentelerin Sesi Ekibi