SAİK BAŞKANI SN. LEVENT KORKUT SİGORTACI GAZETESİNE VERDİĞİ RÖPORTAJDA “ARTIK YENİ BİR DÖNEM BİZLERİ BEKLİYOR, TÜM SEKTÖREL OYUNCULAR VE TSB İLE EL ELE, KOL KOLA MESLEĞİMİZE KATKI SUNMAYA ÇALIŞACAĞIZ.” DEDİ.

‘Kavga ederek değil, TSB ile kol kola Hazine’ye gidip sorunları çözeceğiz’

Yeni dört yıllık dönemde TOBB SAİK’in Başkanlığı’nı yürütecek olan Levent Korkut, acentelerin sorunlarının çözümüne ilişkin olarak “Kavga ederek bir yere gelemeyiz. TSB ile el ele, kol kola Hazine’ye gideceğiz ve ‘Sayın Hazine biz böyle düşünüyoruz. Böyle yaparsanız, hepimiz mutlu oluruz’ diyeceğiz” ifadesini kullandı.

 

TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi seçimlerini Levent Korkut başkanlığındaki listenin kazanmasının ardından Eylül ayının sonunda başkan, başkan yardımcısı ve üyelerin de seçilmesiyle birlikte yeni dört yıllık dönemde TOBB SAİK’i yönetecek isimler belli oldu.

Yeni dönemde TOBB SAİK Başkanı olarak görev alacak olan Levent Korkut, kendi ifadesiyle “10 yıldır Ankara’da bulunan acentelerin bayrağını” İstanbul’a getirdi. Bunun ayrımcılık anlamına gelmediğinin altını çizen Korkut, “Bizim sektörümüzün bürokrasisi İstanbul’da; Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Sigorta Bilgi Merkezi (SBM), TARSİM ve sigorta şirketlerinin genel müdürlükleri burada. Bizim işimiz ağırlık olarak İstanbul’da dönüyor” sözleriyle yeni dönemin avantajlarından bahsetti.

Yeni dört yıllık dönemde acentelerin taraf olarak TSB ile çok yakın olunması gerektiğini savunan Korkut, “Kavga ederek bir yere gelemeyiz. TSB ile el ele, kol kola Hazine’ye gideceğiz ve ‘Sayın Hazine biz böyle düşünüyoruz. Böyle yaparsanız, hepimiz mutlu oluruz’ diyeceğiz” açıklamasında bulundu..

TOBB SAİK’in yeni Başkanı Levent Korkut, acentelerin sorunlarını, çözüm önerilerini ve orta vadede yapmayı planladıklarını Sigortacı Gazetesi’ne anlattı.

 

İTO’daki seçimi küçük bir farkla kaybettikten sonra TOBB SAİK Başkanlığı’na uzanıyorsunuz. Bu süreci kısaca anlatır mısınız?

İstanbul Ticaret Odası seçimleri çok önemliydi. Ben üç dönem İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanlığı görevini yerine getirdim. Sonrasında “Artık yeter. Yerimize gençleri iteleyelim” dedik. Bununla ilgili bir karar aldık. 4 yıl önce o gençleşmeyi kendi aramızda yapmıştık. Hem gençlerden piyasadaki yeni fikirleri öğreniyorduk hem de biz o gençlere kurum hafızasını aktara biliyorduk. Jenerasyonlar arası bağlantı kuruyorduk.

“Meslek Komitesi’ne seçilecek olan arkadaşlara gerekli danışmanlığı yaparız” demiştik. Fakat karşımızda bir cephe oluştu. Bu cephede hemen hemen tüm dernekler birleşti. Arkadaşlarımız da dedi ki “Abi sen listede olmazsan, bizim baş etme şansımız çok az olur. Lütfen senin ismini buraya yazalım.” Sonuçta ciddi olmayan bir oy farkıyla kaybettik. Karşımızda ciddi bir blok vardı ve çok ufak bir farkla kaybettik.

“Meslektaşlarımız yeter diyor” dedik ve kenara çekildik. Ardından SAİK İl Delege Seçimleri geldi. Arkadaşlar dedi ki “Biz bu seçimi almalıyız. Eksikliklerimizi gördük. Bunları tamamlayacağız.” Biz de başlarına geçtik. Bizim listemiz epey ciddi bir farkla da seçimi kazandı. Sonra biz TOBB SAİK’e aday olacağımızı söyleyince İstanbul’daki arkadaşlarımız da bizi destekleyeceğini söyledi. Tüm STK’lara teşekkürü borç bilirim. Sonuçta biz Türkiye’ye “İstanbul birleşebiliyor ve birlikte hareket edebiliriz” mesajını verdik. Liste çıkarmaya karar verdik. Süleymen Özer Bey’le birleşme kararı aldık. Şu an geldiğimiz noktada çok doğru yaptığımızı düşünüyorum. TOBB SAİK Başkanı Yardımcımız Süleyman Bey’de de kurumsal bir hafıza var.

 

‘BİRLİKTE RAHMET, AYRILIKTA AZAP VARDIR’

TOBB SAİK seçimlerinde İstanbul’un kazanmış olmasının ne gibi avantajları var? TOBB SAİK’in bakanlıklara yakın olması daha iyi değil mi?

10 yıldır Ankara’nın hegemonyasında olan bir SAİK var. 10 yılın ardında acentelerin bayrağı İstanbul’a geldi. Ayrımcılık, ötekileştirme peşinde değiliz. Biz beraberiz. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Bir olmalıyız, diri olmalıyız. TOBB’un ciddi bir gücü var. Onun gücünü arkamıza alarak sorunların üstesinden geleceğimizi düşünüyorum.

Evet, Hazine Ankara’da, ama bizim sektörümüzün bürokrasisi de İstanbul’da, Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Sigorta Bilgi Merkezi (SBM), TARSİM ve sigorta şirketlerinin genel müdürlükleri burada. TOBB’un burada da şubesi var. Bizim işimiz ağırlık olarak burada dönüyor. Biliyorsunuz, Hazine’nin buraya taşınması gündemde. İstanbul’da bir finans merkezi kurulacak. Merkez Bankası da buraya gelecek.

Tabii ki şu an Hazine etkin ve kararlar oradan çıkıyor. Ama acentelerin taraf olarak TSB ile çok yakın olması gerekiyor. Kavga ederek bir yere gelemeyiz. TSB ile el ele, kol kola Hazine’ye gideceğiz ve diyeceğiz ki “Sayın Hazine biz böyle düşünüyoruz. Böyle yaparsanız, hepimiz mutlu oluruz.”

 

TOBB SAİK’İN ORTA VADEDE HEDEFLERİ

Acenteler birçok talebi var. Öncelikli olarak iki yıl içinde neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Hükümet, yakın dönemde sektörel görünüm toplantısı yapacak. Burada sektör meclislerinden görüşler alınacak. Bu sebeple Odalar Birliği’ne bir yazı göndererek 5 önemli sorun ve çözüm önerisi konusunda fikrimiz aldı. Biz de görüşlerimizi dile getirdik:

* Birincisi trafik sigortalarındaki havuz sistemi de dahil genel poliçelerde acente komisyonlarının yükseltilmesi. Sorunun açıklamasını yaptık ve çözüm önerisi sunduk. İlgili kurumların da Maliye ve Hazine Bakanlığı, SAİK ve TSB olduğunun altına çizdik. Operasyonel maliyetlerin yüksekliği sebebiyle acente komisyonları, giderleri karşılamıyor. Sigorta şirketleri ve Hazine ile birlikte komisyonlar tekrar gözden geçirilmeli.

* İkinci talebimiz de Bilgilendirme Yönetmeliği’yle ilgili. Acentelerin ve sigorta şirketlerinin çok ciddi sorumlulukları var.

* SAİK, Sigorta Aracıları İcra Komitesi ismini alsın. Acentelerin bir kuralı tabi olması, ama brokerlerin olmaması uygun değil. Biz acenteler belli bir kurallar manzumesinde çalışırken benim rakibim kuralsız çalışması uygun mu! Bu değişiklik haksız rekabetin önüne geçecektir. Hazine’yle yaptığımız ilk toplantıda da göstermiş olduğumuz yol haritasında bu var.

* İptal edilen trafik sigortalarının komisyonlarıyla ilgili sıkıntı var. Poliçe yapıyorsunuz. Hizmeti veriyorsunuz, artık komisyonu almışsınız. Mesela 3 ay sonra araç satıldı. Komisyon iadesi yapıyoruz. Uygun değil.

* Son olarak iş yeri açma ruhsatı zorunluluğu konusu var. Halbuki birtakım meslek örgütlerinde yok. Niye bizde var. Biz de hizmet sektörüyüz. Yerel Yönetim Yasası’nın değişmesi lazım. Bunu da İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Bey’e yapacağımız ilk ziyaretimizde kendisine aktarmak üzere hayata geçirmesi konusunda ondan destek isteyeceğiz. Şansımız odur ki kendisi meslektaşımız olur.

Bunların dışında yine kısa dönemde değiştirmek için mücadele edeceğiniz sıkıntılar neler?

* İnternet üzerinden satışlarda ciddi bir denetimsizlik var. Mesela vakıflar, kimi fatura kesen yerler poliçe de kesiyor. Faturanın poliçe ile ne ilgisi var? Meslek erbabı olarak ben bu işten gerçekten mağdurum.

* Acenteler riskli işlerle ilgili talepte bulunduğu zaman sigorta şirketlerinden red alabiliyor. Fakat aynı iş banka kanalından gittiği zaman, bizi reddeden sigorta şirketi ona onay veriyor. Sigorta şirketi, belki de bankalarla yapmış olduğu bir takım sözleşmelere bağlı olarak sigorta yapmak zorunda kalıyor. Bir satış kanalının mağduriyetini önlemek adına Rsikli İşler Havuzu’nun oluşturulmasını Hazine’ye söylemiştik. Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç de havuza çok sıcak bakıyor.

* Sigorta şirketleri, dağıtım kanalları arasındaki fiyat farkını kaldırmalı. Bir şirketin bir tane fiyatı olmalı. Bu durum, tüketici nezdinde güven sarsıcı bir olay.

* 5 yıldır levhaya kayıtlı acente arkadaşlarımızdan lise mezunu olanlar maalesef işlerinin müdürü değil. Hazine ile konuştuk. Buna çözüm bulmalıyız. Bir defaya mahsus bir af getirmelerini istedik. Onların da bir takım önerileri oldu. Önümüzdeki süreçte bu konunun takipçisi olacağız.

 

– KUTU – ‘RİSKLİ İŞLER HAVUZU ACENTELERİN ÖNÜNÜ AÇACAK’

Kurulması gündemde olan Riskli İşler Havuzu acentelerin önünü açacak. Hem sektöre hem de sanayicimize ciddi katkı sağlayacak. Bir sigorta şirketi tarafından da aynı DASK gibi yönetilebilir. DASK’ın kârlı ve iştah açıcı potansiyeli, riskli işyerlerini kabul etmekle ilgili reasürörlere yol gösterici olur, diye düşünüyorum.

 

Bu süreçlerin sonunda şirketlerle nasıl bir ilişki kurmayı düşünüyorsunuz? Mesela trafikte komisyon konusu uzlaşmanın en zor olduğu bir konu gibi duruyor.

Ben öyle düşünmüyorum. Biz bununla ilgili çözüm yolunu TSB Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu Bey ile konuştuk. Önümüzdeki süreçte şahsen TSB Başkanı Can Akın Çağlar Bey’e bir ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Sorun tavan fiyattan kaynaklanıyor. Trafik sigortalarında ciddi bir zararımız var. Her ay gelen %1.5’luk zamlarla ve geçtiğimiz yılbaşında yapılan %5’lik zamla trafik sigortaları biraz yükseldi. Hiç olmazsa bu yılbaşında %5 yerine %8’lik bir zam gelirse sigortalı için çok fazla şey fark etmeyecektir ama bizim için çok şey fark edecektir. Sonra da havuz komisyonu %10’a, taban komisyonu da %13’e çıksın. Aslında %15 olması lazım.

 

Peki, acentelerin eksiklikleri var mı ve neler?

Görünen o ki acenteyi ciddi bir şekilde eğitimden geçirmeliyiz. Bu eğitimlerden en önemlisi de satış ve pazarlama eğitimi, özellikle çapraz satışlar. Trafik sigortasının %95’ini acenteler üretiyor. Ancak o trafik sigortasının yanında DASK, konut, tamamlayıcı sağlık sigortası gibi birtakım sigortaları satma konusunda eksiğimiz var. Acentelerin ölçek ekonomisinde büyümesini, tatminkar bir kazanç elde etmesini ve prim pastasının büyümesine daha fazla katkı sağlayabiliriz. Sektörün her kademesinden eksper, acente, servis yetkilileri, sigorta şirketi yetkilileri gibi gönüllü paydaşları sürece ilave ederek acenteler için sürekli satış, pazarlama ve dijital çözümler üzerine eğitim modelleri geliştirmeliyiz.

Özellikle oto sigortalarını ikame araç ve çekici gibi hizmetlerle zenginleştirerek satabilmeliyiz. Hem sektöre artı paralar kazandırmalı hem de sigortalıya hasar anında faydalı bir ürün satın aldığını hissettirmeliyiz.

Eğitimle ilgili olarak da bir komite oluşturduk. İnsanları bir yere taşımaktan daha ziyade yetkilendirilmiş ticaret odalarında bu eğitimi vermenin modellerine bakacağız. Hatta KOSGEB’i ve İşkur’un işbaşı eğitim modellerini kullanarak hem acenteler ara eleman verilmesini hem de farklı ürünlerin satılabilmesini gerçekleştirebiliriz.

 

Sigortanın tabana yayılması ve daha etkin bir TOBB SAİK olarak nasıl bir yapılanma öngörüyorsunuz?

SAİK’in zaten başlatmış olduğu, acenteyi öne çıkaran, sigorta bilincini artıran ve farkındalık yaratan bir tanıtım programı var. Sigortacılık haftasında da bir takım çalışmalar yapılacak. Acente arkadaşlarımız da tanıtım filmlerimizi, sosyal medyada müşterilerine, ulaşabildiğiniz kanallara iletsin ki daha etkili olsun.

Bir de tüm acentelerimize bir çağrımız olacak. Bölgelerinizdeki sorun ve problemlerinizi il delegelerine iletin. Sorunlar oradan bize ulaşsın ki il delegelerin aidiyet duygusu oluşsun. İl delegeleri o ildeki kılcal damarlar gibi bilgileri, sorunları toplamalı, Sektör Meclisi’ne iletmeli. Oradan bize SAİK’e gelmeli ve takipçisi olmalı. Biz de bir portal yapıp o faaliyetleri orada yayınlamayı düşünüyoruz.

 

– KUTU – BES’TE ÇAPRAZ SATIŞ POTANSİYELİ

Maalesef sigorta acenteleri olarak bizler, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde gerektiği gibi yer alamadık. Bankalar ön planda. Burada aktif hale gelebilmek için mutlaka ekiple çalışmak gerekiyor. Bankalar belli bir database üzerinde çalışıyorlar. Ayrıca kredi almak için gelenler var. Onlarla sürekli bir ilişki içindeler. Öte yandan komisyonun da çok düşük olması sebebiyle acentenin istihdam edeceği personel maliyeti karşılanmayacak düzeyde. Ama ben özellikle otomatik katılımla ilgili olarak acente meslektaşlarımıza şu mesajı veriyorum: BES yapan kanallar, o kişinin bilgilerine sahip olup sizin işlerinizi çapraz satışla alabilir. Bugün işinizi ve müşterinize sahip çıkmak zorundasınız.

 

TRAFİK SiGORTALARINDA SUİSTİMALİN ÖNÜNE GEÇECEK SİSTEM

Suistimallerin engellenmesi adına yaptığınız bir çalışma var mı?

Araçların istimal kodları çok önemli. Kamyona haksız rekabetten dolayı motorsiklet kesiyorlar, rent a car’a hususi araç kesiyorlar. Bir takım bu tür illegal işlemler yapılıyor. Bunlar gerçekten bize ciddi zarar veriyor. Hem haksız rekabet anlamında hem de tüketicinin başına bir olay geldiğinde aldığı hizmetin kalitesi anlamında sıkıntılar var.

Geçtiğimiz günler SBM’ye bir ziyaret gerçekleştirdik ve SBM Merkez Müdürü Murat Hakseven ile neler yapabileceğimizi konuştuk. Nasıl ki aracın plakasını, motor ve şase numarasını değiştiremiyorsak, sistem aracın kullanım tarzının değiştirilmesine de izin vermemeli. Şöyle bir çözüm üzerine konuştuk. Yeni ruhsatlarda karekod bulunuyor. Murat Bey şunlardan bahsetti: Karekodu okuttuğumuz takdirde otomatik olarak araçla ilgili tüm bilginin sistem düşeceğini söyledi. Bunun için ithalatçılarla ve araç satış yerleriyle görüşmeler yapıp aracın istimal kodları dahil bütün bilgilerini karekoda yerleştirmeyi düşünüyoruz. Bu sayede hiçbir yanlışlığa mahal vermeyecek bir sistem kurabiliriz. Hatta Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışıp trafik sigortası yapılmamış araçlarda bir ihtar çekilmesi ve onların da sigortalanması gündeme gelebilir.

Ayrıca bu düzenleme acentelerin operasyonel maliyetlerini ciddi şekilde azaltan bir  sonuç çıkaracaktır.

 

Dijitalleşme süreçlerinden devam edelim. Acenteler için neler yapılabilir?

Dijitalleşme süreçleri çok önemli. Acentelerin dijitalleşmenin neresinde olduğuna bakmak lazım. Şimdi tabii gerçekten biz dijital ortamları çok iyi kullanmıyoruz. Çünkü yatırım gerektiriyor. Acentelerin de gelir gider dengesi sebebiyle yatırım yapması mümkün değil. Sonuçta sigorta şirketleri ile birlikte bir çözüm üretmek gerekiyor. Bir bakıma sigorta şirketleri, acenteleri dijital ortama taşıyacak.

SBM ile yaptığımız toplantıda, yazılım şirketleriyle ilgili bir liste çalışması yaptıklarını bizimle paylaştılar. SBM, sistem içerisine aldığı yazılım şirketlerini programlarını denetleyecek. Böylelikle sektör güvenliği açısından akredite edilmiş olacaklar. Sonuçta insurtech ekosistemi kurulması hedefleniyor.