Değerli Meslektaşlar,

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde her yıl düzenlenen, TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurasının 2019 Yılı ikinci toplantısı 25 Şubat tarihinde Ankara’da düzenlendi.

TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli ile diğer Bakanlıkların da Bakan Yardımcıları katıldı.

Her yıl düzenlenen Şûra’da Türkiye’de ki tüm sektörlerin temsilcileri kendilerine tanınan sürede, sektörlerine ait beş maddelik sorun ve çözüm önerilerini Ülke Kamu Yönetimi anlamında ki en önemli kişilerine aktarma imkanı buluyorlar. Bugün ki toplantıya altmış bir ayrı sektörün en üst düzeyde ki temsilcisi katılarak söz alıp sunumlarını aktarmışlar.

Bu önemli toplantıya biz Acenteleri temsilen en üst makam olan SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Başkanı Sayın Levent Korkut katılmışlar ve İcra Komitesi tarafından belirlenen beş önemli konu ile ilgili sorun, çözüm ve taleplerini iletmişler. Edindiğimiz duyumlara göre bu beş madde ve aktarılanlar aşağıda ki şekilde olmuş.

  • Zorunlu Trafik Sigortalarında 2016 yılında uygulanmaya başlanan tavan fiyat uygulaması sonrasında, Acente komisyonları yarı yarıya azalmış olup, bu branşta büyük pazar payına sahip Acenteler komisyonların azalması ile mağduriyet yaşamaya başlanmıştır, Heyet huzurunda komisyonların arttırılması talep edilmiş.
  • Yetkisiz ve illegal olarak yapılan sigorta satışlarının, TOBB ‘a kayıtlı ve kanunlara uygun olarak hizmet veren Acentelere karşı haksız ve hukuksuz bir rekabet olduğunu belirtmiş ve bu yapılara karşı caydırıcı önlem ve cezaların getirilmesi talep edilmiş.
  • Aracılar arasında ki uygulamaların haksız rekabete yol açtığı durumları denetlemek adına SAİK Çatısının genişletilerek “Sigorta Aracıları İcra Komitesi” olarak değiştirilmesini ve Komitenin tüm aracıları denetleme yetkisine sahip olması talep edilmiş. Beraberinde Sigorta Düzenleme Denetleme Kurulu (SDDK) kurulması ve Komitenin bu üst çatı altında olması talep edilmiş.
  • 5684 Sayılı Sigorta Kanunu ve ilgili yönetmeliklere rağmen, kredi veren kuruluşların hukuka aykırı şekillerde Sanayici, Tüccar, Esnaf ve diğer vatandaşların kredi ilişkili sigortalarını kendilerinden yaptırmaya zorlanmasının önlenmesi talep edilmiş.
  • Acentelerin İl Ticaret Odaları tarafından fiziki şartlar açısından denetlenip faaliyet yaparken, İl ve İlçe Belediyeleri tarafından ayrıca iş yeri açma ve çalışma ruhsatı konusunda zorlanmasının önlenmesi talep edilmiş ve Acentelerin bu ruhsatlardan muaf tutulması talep edilmiş.

Sayın Korkut, konuşmasında “Riskli İşler Havuzu, Devlet Destekli Alacak Sigorta Havuzu ve Türk Reasürans Anonim Şirketinin” kurulması konularında Sayın Bakanlara teşekkür etmiş. Ayrıca SAİK’in Mart Ayında düzenlemeyi planladığı “Büyük Sigorta Kurultayının” önemli olduğunu belirterek desteklerini rica etmiş.

Mesleğimizi ilgilendiren en temel konularla ilgili olarak bu önemli Şûra’ya katılımları ve sesimiz oldukları için SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut ve emek veren diğer SAİK Yöneticilerine ekibimiz ve meslektaşlarımız adına teşekkür ediyor, en kısa sürede taleplerin gerçekleşmesini temenni ediyoruz.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Bilginize sunuyoruz…

Saygılarımızla,
ACENTELERİN SESİ EKİBİ