Değerli Meslektaşlarımız;

Öncelikle bugün başlayan ve 31 Mayıs – 6 Haziran tarihlerinde sürecek Sigorta Haftanızı kutluyor ve Sigorta Acentelerinin her daim sektörün en önemli paydaşı olması temenni ediyoruz.

Sigorta Haftası kapsamında 31 Mayıs 2021 tarihinde yapılan video konferans toplantıdan edindiğimiz bilgileri de kısaca sizlerle paylaşmak istedik.

Toplantıya TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu, SEDDK Başkanı Sayın Türker Gürsoy ve TSB Başkanı Sayın Atilla Benli katılmışlardır.

Katılımcılar öncelikle Sigorta Haftasına dair iyi dileklerini sektör paydaşlarına iletmişlerdir.

Biz Acenteler adına önemli ve değerli ifade ve tespitlerde bulunan Sayın Hisarcıklıoğlu ’nun konuşmasını kısaca sizlerle de paylaşıyoruz.

-Ülkemizde sigortacılık sektörünün değeri ve sigorta bilinci daha da artacaktır.
Acentelerin sektördeki önemi ve pandemi sürecinde de müşterilerinin hep yanında olmaları ve hizmetlerini aksatmadan sürdürmeleri takdire şayandır.

Acenteler kötü gün dostu olarak sigortalıların yanında olmaya devam edecek ve el birliği ile sigortanın önemini birlikte topluma aktaracağız.

Her zaman olduğu gibi Acentelerin salgın sürecinde hizmetlerini aksatmadan sürdürmesini teknik olarak sağlayan ve yanlarında olan SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut ve komite üyeleri ile acente dostlarıma teşekkürlerimi iletiyorum.

Pandemi sürecinde eğitim çalışmalarının önemi ile İcra Komitesi ile Acentelere yönelik TARSİM ve ALACAK Sigortaları üzerine bölgeler bazında eğitimler organize edilmesini sağladık.

Yakın dönemde de yine SAİK Yönetimi öncülüğünde yangın ve afet sigortalarına yönelik eğitimleri planladık ve gerçekleşecek.

Çözüm bekleyen bazı konuları de kamu ve SEDDK Yönetimine ilettik, çözümü konusunda da takipçi olacağız.

Yakın zamanda çıkması beklenilen Mesafeli Satışlara yönelik yönetmelikte Acentelerin aleyhine olabilecek maddelerin çıkarılmasını SEDDK ve Kamu nezdinde İcra Komitemiz talep etti.

Biz de bu konuda Acenteleri üzmeyecek bir yönetmeliğin çıkması için gayret ediyoruz.

Acentelerin dışında oluşturulacak dağıtım kanallarının sigorta sektörüne zarar vereceğini düşünüyoruz.

Acentelerimizi sigortalılar açısından sadece satış yapan değil danışılan kişiler olarak var olmalarını düşünüyoruz.

TSB ve SEDDK Yönetimleri Acentelere her daim destek olmalı.

Sigorta Haftasında bu iki kurumdan müjdeli bir haber istiyor ve trafik branşında taban komisyonların arttırılmasını talep ediyoruz.

SEDDK Başkanı Sayın Türker Gürsoy’un konuşmasından önemli konuları da aşağıda paylaşıyoruz.

Sigorta sektörünün sürdürülebilir ve şeffaf olmasını sağlamak en önemli hedeflerimiz arasındadır.

Sektör paydaşları arasında ki çözüm bekleyen konuları hep birlikte görüşmeyi ve sonuçlandırmayı hedefliyoruz.

Trafik sigortaları branşında reform niteliğinde çalışma ve uygulamaları planlıyoruz. Bu branşta ki bir çok sorunu çözeceğine inandığımız “ doğrudan tazmin yöntemini “ yurt dışı örneklerini de inceleyerek en doğru model ile hayata geçireceğiz.

Yine bu branştaki sıkıntılı alanlardan olan hasar frekansını düşürmek adına iyi ve kötü sürücüleri ayıracak skorlama yöntemi için çalışmalar yapıyoruz.

Toplantının başından sonuna kadar biz Acentelere değer ve destek veren konuşmaları, talep ve düşünceleri için TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu ’na ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

İcra Komitemizin göreve geldiğinden bu yana talep ettiği ve önerdiği trafik branşında doğrudan tazmin modeli ve sürücü skorlama sistemi çalışmaları için de SEDDK Yönetimine ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

Bir önemli bilgi ile haberimizi tamamlamak isteriz.

SAİK Yöneticileri, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Şakir Ercan Gül tarafından “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetler ve Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmeleri Hakkındaki Yönetmelik“ ile ilgili görüşmek üzere toplantıya davet edilmişlerdir.

3 Haziran 2021 tarihinde yapılacak bu önemli toplantının biz Acenteler açısından olumlu sonuçlanmasını diliyor ve İcra Komitemize toplantıda başarılar diliyoruz.

Saygılarımızla,
Acentelerin Sesi Ekibi

 

Sigorta Haftası kapsamında Düzenlenen Panelde Birlik Başkanımız Sn. HİSARCIKLIOĞLU nun konuşması.