Değerli Meslektaşlar

TOBB SAİK Yönetimi 21 Mayıs 2020 tarihinde Ankara’da Mayıs ayı toplantısını gerçekleştirmiştir. Covid 19 Salgın sürecinin başından bu yana toplantılarını video konferans ile yapan İcra Komitesi bu kez toplantıyı tüm Üyeler Sosyal Mesafe kurallarına uygun fiziki olarak Ankara’da gerçekleştirmiştir. Toplantının önemli gündem maddelerini kısa başlıklar olarak aşağıda sizlerle de paylaşıyoruz.

– 9 Mayıs 2020 Tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelik” toplantının ana gündem maddesi olmuştur. Toplantıda hem 20 Mayıs tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı ile yapılan video konferans hem de İcra Komitesi sonrası Hazine Sigortacılık Müdürlüğü Bürokratları ile yapılacak ilgili yönetmelik konulu önemli toplantıya yönelik stratejik ve detaylı istişareler yapılmıştır.

– Hazine’nin 9 Mayıs yönetmeliğinin ardından 13 Mayıs tarihinde aynı yönetmeliğe ilişkin olarak yayınladığı uygulama usul ve esaslarına dair 270953 nolu tebliği de detaylı olarak istişare edilmiştir.

– Covid 19 Salgın süreci nedeniyle daha önce iki kez uzatılan Statik IP uygulamasının geçici kaldırılması konusu İcra Komitesinde istişare edilmiş olup, salgın sürecinin seyrine göre alınacak kararlar uygulanacaktır.

– KVKK ‘na aykırı hareket eden bir meslektaşımıza, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından ciddi bir idari para cezası verilmiş olup bu bilgi doğrultusunda Acente Meslektaşlarımızın idari cezalara maruz kalmamaları açısından mevzuatlara uygun kendi tedbirlerini almaları mesleki açıdan önem arz etmektedir.

– Yapılan şikayet ve tespitler, ardından hazırlanan TOBB Müfettişleri tarafından Kanunlara aykırı çalışma ve uygulamaları tespit edilen Sigorta Acentelerine kanun çerçevesinde farklı ceza kararları alınmıştır.

Salgın sürecinin başından bu yana olağan üstü koşullara rağmen çalışmalarını aralıksız olarak sürdüren İcra Komitesi Yönetimine Ekibimiz adına teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ