Değerli Meslektaşlar

TOBB SAİK Yönetimi, 7 Mayıs 2020 tarihinde son günlerin ana gündem maddelerinde olan Zorunlu Trafik branşında sabit tek fiyat konusunda tüm Acentelere mail ile bilgilendirme yapmıştır. Söz konusu mail içeriğini sizlerle tekrardan paylaşmak istedik.

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ


Değerli Meslektaşımız,

Göreve geldiğimiz günden bu yana siz kıymetli meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmesi ve kazançlarının artması için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmekteyiz. Bu çalışmalarımızı; Sektör Meclisi Üyelerimiz, İl Delegelerimiz, Meslek Komitesi Temsilcilerimiz ve Dernek Yöneticilerimiz ile yaptığımız istişareler ve sizlerden gelen talepler çerçevesinde yürütmekteyiz.

Son dönemde, trafik sigortasında yaşanılan şirketler arası aşırı fiyat farklılıkları ve aynı şirketin fiyatında kısa vadede gerçekleşen fiyat değişimleri nedeniyle, İcra Komitemize çok sayıda şikayet iletilmiştir. Bu kapsamda, trafik sigortasında tek fiyat uygulamasına geçiş için ilgili merciler nezdinde gerekli girişimler yapılmıştır.

Trafik sigortasında tek fiyat uygulamasından beklenilen faydalar;
1. Her acente kendi müşterisine acentesi olduğu sigorta şirketinden poliçe tanzim edebilecek,
2. Müşterilerimiz daha ucuz fiyat için, başka dağıtım kanallarına müracaat etmeyecek, acentesine olan güveni zedelenmeyecek,
3. İş paylaşımı, (Komisyon paylaşımı) sona erecek, komisyonun tamamı acentede kalacak,
4. Müşteri bilgilerimiz ve portföy mülkiyetimiz korunacak, diğer aracıların uhdesine geçmeyecek,
5. Acente; kısa, orta ve uzun vade üretim planlaması yapılabilecek, sigorta şirketlerine verilen üretim hedefleri tutturulacak,
6. Levha kaydı bulunmayan, illegal çalışan aracılar engellenecek,
7. Sigortacılık ve KVKK mevzuatına aykırı işlemler sona erecek,
8. Trafik poliçesi fiyat araştırması için emek ve zaman harcanmayacak, personel verimliliği artacak,
9. Diğer branşlarda sigorta satışına yoğunlaşarak, yeni gelir kalemleri için imkan yaratılacak,
10. Trafik sigortasında acente komisyonları artacak,
Bu çerçevede, yukarıda sıralanan faydaların temini ve siz değerli meslektaşlarımızın talepleri doğrultusunda, trafik sigortasından tek fiyat uygulamasına geçiş ve diğer menfaatlerimiz için çalışmalarımıza devam ediyor, hepinize sağlık dolu günler diliyoruz.

Saygılarımızla,

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi