Değerli Meslektaşlar

11 Kasım 2020 Tarihinde TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi video konferans aracılığıyla bir toplantı gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin farklı noktalarından toplantıya katılan Meclis Üyeleri ve SAİK Yöneticileri mesleki ve Acenteleri ilgilendiren konularla ilgili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Toplantı konularını aşağıda özet halinde sizlerle de paylaşıyoruz.

 

-Toplantının ana gündem maddesi SEDDK tarafından Eylül ayında SAİK Yönetimine iletilen “Mesafeli Satışlara” dair yönetmelik taslağı olmuştur. Taslak hakkında daha önce çalışma ve değerlendirmelerini ileten Meclis Üyeleri bu görüş ve değerlendirmelerini sözlü olarak da iletmişlerdir.

– SAİK Yöneticileri de taslak ve diğer konularla ilgili olarak geçen hafta SEDDK Yöneticileri ile yaptıkları toplantıya dair detaylı bilgileri Sigorta Sektör Meclisi Üyelerine sözlü olarak aktarmışlardır.

-SAİK Yöneticileri; SEDDK ile yapılan toplantıda yönetmelik taslağı dışında Acentelerin sorunlarına yönelik olarak ilettikleri talepler konsunda detaylı bilgi aktarmışlardır. Bu taleplerin başlıcaları ; illegal çalışan yapılar ve kişilere karşı alınacak tedbirler, Trafik sigortalarında acente komisyonlarının arttırılması, trafik iptal iade konusu, Trafik sigortalarında doğrudan tazmin sisteminin getirilmesi, aracılar arasında ki haksız rekabetin önlenmesi, bilgilendirme yönetmeliği sorunları olmuştur.

Biz Acenteler ve mesleğimiz adına özverili çalışmalarından dolayı TOBB SAİK Yöneticileri ve TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Üyelerine Ekibimiz adına teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

SAYGILARIMIZLA

Acentelerin Sesi Ekibi