Değerli Meslektaşlar

TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Yönetiminin uzun süreli çalışma, belgeli ispat ve tespitlerinin ardından, 5684 Sayılı Sigorta Kanununa aykırı hareket ve işlemleri belirlenen bir Bankaya Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 94 Milyon Türk Lirası civarında para cezası ile 15 gün boyunca (30.01.202-13.02.2020) Acentelik faaliyetlerini durdurma cezası verildi.

İlgili Banka tarafından KAP a(Kamuoyu Aydınlatma Platformu) geçen hafta yapılan duyuru ile de verilen cezalar Kamuya bildirildi. Yapılan bildirimde cezaların 5684 Sayılı Sigorta Kanununun 32. maddesi 5. Fıkrası doğrultusunda verildiği de yazıldı. Kanunun “İyi niyet” Başlıklı 32 Maddesinin 5. Fıkrasını da aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

“Kişilerin, sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamaz. Bir sözleşmenin unsurları içinde, taraflardan birinin bu sözleşmede yer alan herhangi bir hususta sigorta yapmaya zorunlu tutulduğu hallerde, söz konusu sigortanın belli bir şirkete yaptırılmasına ilişkin sözleşmeye konulmuş her türlü şart hükümsüzdür.”

Uzun yıllardan bu yana tek işi Sigortacılık olan biz Acentelerin aleyhine ve ilgili kanun maddelerine aykırı olarak müşterilerimizin üzerinde zorlayıcı baskılar ve şartlar oluşturan Kurumlara yönelik bu cezanın ve yaratacağı olumlu etkinin mesleğimizin geleceği adına umut içerdiğini ve sevindirici olduğunu düşünüyoruz. Göreve geldiğinden bugüne biz Acentelerin sorunlarının çözümü ve Acenteleri koruma amaçlı çalışmaları sürdüren TOBB SAİK Yönetimini bir kez daha kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.
Bilginize sunuyoruz.

KAP (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) 814455 sayılı duyurusu için tıklayınız.

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ