Değerli Meslektaşlarımız ;

TOBB-SAİK 16 Ocak 2024 günü Ankara TOBB İkiz Kulelerde Sigorta Acenteleri Kurultayı düzenlemiştir. Kurultaya sektörün Öncü kurumları ile birlikte TÜSAF Yönetimi, her ilin sigorta acenteleri il delegeleri, ticaret odaları sigortacılık meslek komite üyeleri , Türkiye genelindeki sigorta acenteleri derneklerinin yönetim kurulları davetli olarak katılmıştır. İlgili Kurultay öncesi TOBB-SAİK öncülüğünde Anıtkabir ziyareti yapılmış ,Atamızın huzuruna çelenk bırakılmış ve TOBB-SAİK Başkanımız deftere aşağıdaki yazıyı yazmıştır;

“Ulu Önderim,

Bugün manevi huzurunuzda, fikri hür, vicdanı hür nesiller olarak, akıl ve bilimle cennet vatanımızın tüm tarihi birikimi ve maneviyatını koruyarak milli unsurlarımızdan asla taviz vermeyerek hizmet edeceğime söz veriyorum. Bu satırların tekrar yazılmasını sağlayan 18 bin vatansever Sigorta Acentesi ile yönetim kurulum ve meclis üyelerimizle birlikte aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.

Bugün itibari ile 100 yıllık emanetin olan Cumhuriyet’imize sahip çıkarak, onu yaşatacak ve emanetini gelecek nesillere aktarmak için uğraşacağız…

Atam, Aramızdan ayrılışının 86. Yılını saygı ve şükranla anıyorum.

Cumhuriyetimizi ilelebet var etmek ve bu güzel emaneti gelecek nesillere taşımak boynumuzun borcudur.

Bize armağan ettiğin Cumhuriyet çatısı altında birlik ve bütünlüğümüzün daim olması muhakkak ki en büyük erdemlerimizden biri olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti fertleri olarak her daim bu ülke uğruna canlarını feda eden silah arkadaşlarına olan minnetimiz doğrultusunda ülkemizin değerlerini korumak en büyük önceliğimizdir.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun,

Cumhuriyetimiz Daim Olsun…
Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi adına
Levent KORKUT
TOBB SAİK İcra Komitesi Başkanı “

Ziyaret sonrası TOBB binasına dönülmesi ile kurultay TOBB – SAİK Başkanı Sn. Levent KORKUT’ un bugüne kadar yapılan faaliyetlerininde yer aldığı açılış konuşması ile başlamış ve SEDDK ve TSB nezdinde çalışması devam eden çalışmaların dile getirilmesi ile başkanın açılış konuşması sona ermiştir.

Levent Başkanın konuşmasından sonra TSB Başkan Yardımcısı Sn.Taylan TÜRKÖLMEZ sigorta acentelerinin her zaman kıymetini bildiklerini ve sigorta sektörünün gelişmesinde sigorta acentelerinin rolünün büyük olduğunu ve TOBB-SAİK ile oldukça güzel bir uyum içerisinde çalıştıklarını belirtmesi büyük beğeni almıştır.

TOBB Başkanı Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu’ nun konuşması ile devam eden kurultay TOBB Başkanının değerli paylaşımları ile katılan acenteleri oldukça memnun etmiştir. İlgili kurultaya ev sahipliği yapan TOBB’ un değerli başkanı Sn. Hisarcıklıoğlu SAİK’ in çalışmalarına her zaman ellerinden gelen desteği sağladıklarını, SAİK ile güzel bir sinerjinin yaratıldığını ve bundan sonraki süreçte de aynı sinerji ile devam edileceğini belirtmiştir.

Sn. Hisarcıklıoğlu’ndan sonra SEDDK Başkanı Sn. Davut Menteş mikrofonu almış ve sigortalanma oranlarının nasıl arttırılması gerektiği hususunda tavsiyelerde bulunmuştur.

Sırasıyla DASK ve TSB yetkililerinin de konuşma yaptığı ilgili kurultaya katılan her kurum sigorta acentelerinin bu sektörün olmazsa olmazı olduğu ve acente payının daha da yükseltilmesi ve kaliteli ve sürdürülebilir iş süreçlerinin devam etmesinin önemle altını çizmiştir.

DASK yetkilileri ayrıca ilgili kurultayda bundan sonraki süreçlerde DASK yenileme oranlarını artırmak için yenileme oranı yüksek olan ve doğru bilgiler ile poliçe düzenlemeye özen gösteren sigorta acenteleri ne artı komisyon gibi ek avantajların sunulması konusunda çalışmalar yaptıklarınıda dile getirmişlerdir. Bundan sonraki olası depremlerde daha hızlı aksiyon alabilmek adına bölge müdürlükleri kurma yönünde de adım atacaklarını belirtmişlerdir.

SBM yetkililerininde elektronik sigorta poliçesine geçiş yapabilmek adına altyapı çalışmalarının yapıldığını öncelikle trafik sigortaları olmak üzere sigorta poliçelerinin artık basılı evrak olmaktan çıkacağı yönünde bilgilendirmeleride özellikle büyük beğeni almıştır . SBM ayrıca Mart ayı itibari ile kurumsal e-posta kullanımının başlayacağını tekrar konuşmasında hatırlatmıştır.

Konuşmacıların değerli bilgi paylaşımları sonrası gelen sorular doğrultusunda bir soru cevap paneli düzenlenmiştir. İlgili panele TOBB-SAİK Başkanı Sn.Levent Korkut, DASK Genel Müdürü Sn.Selva EREN, DASK ı temsilen Sn. Erdal TURGUT, TSB yi temsilen Sn.Özgür OBALI ve Sigorta Brokerlerini temsilen Sigorta Brokerleri Derneği Başkanı Sn.Ferhan ÖZAY katılım göstermiştir.

Yoğun sorular ile geçen panelde sektörün yetkili kurumlarının değerli temsilcilerinin verdiği birinci ağızdan cevaplar süreçler ile ilgili bir çok duruma netlik kazandırmıştır.

Oldukça yoğun bir katılım ile gerçekleşen kurultayı düzenleyen TOBB-SAİK e bu güzel organizasyonla meslektaşları ile sektörün öncü kurumlarını biraraya getirdiği için teşekkür ederiz. Kurultaya katılan her kurumun sigorta acentelerinin değerine yönelik konuşmaları bu kurumlar nezdinde TOBB-SAİK’ in bizleri ne kadar iyi temsil ettiğinin bir kanıtı.

Bu güzel organizasyonların daha nicelerine şahit olacağımıza inanıyor TOBB-SAİK’in çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Acentelerin Sesi Ekibi