Değerli Meslektaşlarımız;

2014 yılından beri ülkemizde düzenlenen ‘’ DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması ‘’ bu sene Hasan Kalyoncu Üniversitesi ev sahipliğinde Gaziantep’ te düzenlendi. Her yıl İstanbul T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Binasında düzenlenen ilgili yarışma, can yakan 6 Şubat depremi münasebetiyle bu sene Gaziantep’ te düzenlendi.

2024 yılı itibariyle 7.si düzenlenen ilgili yarışmaya 25 Üniversitenin İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümü öğrencilerinden oluşan takımlar katılım gösterdi. 7 Mart 2024 günü yarışmanın final etkinliği de gerçekleşerek yarışmayı kazananlar ödülün sahibi oldular. Aynı zamanda sunmuş oldukları değerli dayanıklı bina projeleri, deprem riskini her an üzerinde taşıyan ülkemiz içinde yol gösterici ve önleyici nitelikte olduğundan ülkemize değerli bir kazanım yaratmakta.

Yarışmada birincilik ödülünü Altınbaş Üniversitesi kazandı ve ödülünü Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Mehmet ŞİMŞEK’ ten aldı. İlgili yarışmada Gebze Üniversitesi ikinci, İstanbul Teknik Üniversitesi üçüncü olarak ödüllerini aldılar.

DASK’ ın öncülüğünde gerçekleşen ilgili yarışma programına SAİK Başkanı Sn. Levent KORKUT, SAİK Başkan Vekili Sn. Özgür YILMAZ ve SAİK üyeleri Sn. Mehmet IŞIK ve Sn. Şükrü ÜZAL’ da katılım gösterdiler.

Ülkemize değer katması adına birlik ve beraberlik doğrultusunda çaba gösterilmesine ön ayak olan bu gibi organizasyonların devamı oldukça önemli. İlgili organizasyonu düzenleyen DASK Kurumuna, ev sahipliğinde bulunan Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesine ve en önemlisi projeleri ile emek veren geleceğin mimarı değerli öğrencileri yürekten tebrik ederiz.

Acentelerin Sesi Ekibi