Değerli Meslektaşlar,

24 Ocak 2020 Tarihinde yaşanılan Elâzığ merkezli depremin ardından Sigorta Sektörünün önde gelen yöneticileri Malatya ziyaret ve toplantısından sonra aynı gün yani 7 Şubat 2020 tarihinde öğlen saatlerinde bu kez depremin merkez üssü ve maddi, bedeni kayıpların daha fazla yaşandığı Elâzığ İline gitti. Toplantıya katılan Sektör Meclisi Üyelerimizden aldığımız Elâzığ programına dair tüm bilgileri sizlerle de paylaşıyoruz.

Sektörün önde gelen yöneticileri olan DASK Yönetim Kurulu ve SDK Başkanı Sayın Mete Güler, TOBB SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut, TSB Başkanı Sayın Atilla Benli, TOBB SEİK Başkanı Sayın Ahmet Nedim Erdem ve DASK Kurum üst düzey yöneticileri, SAİK Üyeleri, Sigorta Sektör Meclisi Üyeleri ve Sigorta İl Delegeleri ile öğlen saatlerinde Elâzığ İline ulaştılar. Elâzığ İli merkezinde kurulan bir çadır kent yakınında bir araya gelen Sektör Temsilcileri burada Elâzığ Ticaret ve Sanayii Odası Başkanı Sayın Asilhan Arslan tarafından karşılandılar. Ardından yöneticiler Sigorta basınının önde gelen kişilerinden olan gazeteci ve televizyon programcısı Sayın Doğan’ın Haber Türk’te canlı yayınlanan Bakış programına katıldılar. Programda ilk söz alan Oda Başkanı Sayın Asilhan Arslan yaşanılan Afete dair bilgi ve detayları aktardı. Ardından programa katılan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mete Güler, TSB Başkanı Sayın Atilla Benli, Oda Başkanı Sayın Asilhan Arslan ve bölge eksperlerine eğitim çalışmaları yapan İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Öğretim Üyesi Pof. Dr. Sayın Alper İlki program sunucusu Noyan Doğan’ın sorularını yanıtlayarak alanlarına dair detaylı bilgiler aktardılar. Elâzığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Asilhan Arslan; TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Yönetiminin hızlı ve müthiş büyük bir organizasyon ile her İlin Ticaret Odaları aracılığıyla yüz civarında Tır ile acil ihtiyaç olan malzemeler yiyecek, içecek ve temizlik malzemelerini bölgeye kısa sürede ulaştırdığını söyleyerek teşekkürlerini iletti. Gelen malzemelerin ihtiyaç sahiplerine dağıtımlarını da Elâzığ Oda yönetimi organizasyonu ve çalışanları ile hızlı ve düzenli bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Televizyon programının ardından Sektör temsilci ve yöneticileri Elâzığ Ticaret ve Sanayi Odasına giderek bölge Acenteleri ve Afet sonrası bölgede özveri ile görev yapan Sigorta Eksperleri ile bir araya geldiler. Burada yapılan toplantıda ise DASK Başkanı, TOBB SAİK Başkanı, TOBB SEİK Başkanı ve DASK Koordinatörü Acente ve Eksperleri dinlediler, beraberinde kendi tespit ve görüşlerini, önerilerini aktardılar. Bu toplantıda söz alan Oda Sigorta Meslek Komitesi yöneticileri ile Elâzığ Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Sayın Harun Barut da sorun, öneri ve taleplerini Sektörün önde gelen temsilcilerine aktardılar. Elâzığ İl Acenteleri adına söz alan Dernek Başkanı Harun Barut hazırladıkları talep ve önerileri dosya halinde de TSB Başkanına ilettiler. Toplantının ardından Oda tarafından düzenlenen akşam yemeğine katılan Acente ve Eksperler Sektör Yöneticileri ile istişarelerini burada da devam ettirdiler.

Çok yoğun programlar ile Deprem Bölgesinde ki iki İlde düzenlenen toplantılar, konuşmalar programlar ve görüşmelere dair önemli bulduğumuz bilgi ve verileri aşağıda kısa başlıklar halinde sizlerle de paylaşıyoruz.

DASK Başkanı ve Yöneticilerinin aktardığı bilgiler

-Depremin ardından Kurum olarak hızlı aksiyonlar ve çalışmalar gerçekleştirdik. Elâzığ ve Malatya başta olmak üzere bölgede ki toplam yirmi iki İlden toplamda 14.229 hasar ihbarı aldık ve dosyalarını açtık. Çağrı Merkezi personel sayımızı arttırdık ve beraberinde sesli mesaj, kısa mesaj (SMS) ve web sayfamız üzerinden de ihbar verilmesini sağladık. Sosyal medya mesajları, içerikleri ve basın bültenleri hazırlayıp yayınladık. Van depremi sonrasında geliştirdiğimiz ” Fark Algılama ” sistemimizi kullanarak, deprem öncesi yapılaşma görüntüleri ile deprem sonrası aldığımız görüntüleri karşılaştırarak doğru sonuçlara ulaşmaya çalıştık. Eksperler İcra Komitesi yönetimi ile irtibata geçerek görev yapacak Eksperleri belirledik. Geliştirdiğimiz özel bir teknoloji ve yazılım ile hasar tespiti yapacak olan ve daha bu konuda özel eğitimler verdiğimiz Eksperlerin, tablet cihazları kullanarak anlık olarak hasar tespitlerinin tamamlanmasını sağladık. Bu teknoloji sayesinde depremden birkaç gün sonra bazı hasarları ödedik. Mart ayı sonuna kadar tüm hasar dosyalarını sonuçlandırarak ödemeleri yapmayı hedefliyoruz ve bu durum DASK Kurum tarihinin en hızlı sonuçlanacak hasar operasyonunu gerçekleştireceğiz. Bölgeye dair detaylı verileri çıkardık. Tüm bölgede sigortalılık oranları çok düşük ve beraberinde en önemli sorunlardan biri de ” düşük ve yanlış metrekare bilgileri ” ile yapılan Zorunlu Deprem Sigorta poliçeleri. Hem bu durumu düzeltmek hem de bölgede ki sigortalılık oranını yükseltmek gerekli. Bunu da ancak Sigorta Acenteleri ile yapabiliriz. Çok yoğun bir şekilde düşük metrekare ile poliçe üreten Acenteleri tespit edip, Hazineye bildirdik ve uyarılmalarını sağladık. Deprem sonrası bölgeye yönelik poliçe üretimini durdurmadık ama Acentelerimizin poliçe üretmeden önce binada hasar olup olmadığına dair tespitlerini mutlaka yapmalarını da önemle talep ediyoruz.

TOBB SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut’un konuşmalarının kısa özeti

-Depremin hemen ardından İcra Komitesi olarak hem sektörel kurumlar hem de bölgede ki Acente temsilcileri ile yoğun iletişimde olduk ve destek verdik. İcra Komitesi olarak iki konuda çok hızlı davranarak, ofisleri zarar gören ve uygun çalışma ortamı bulamayan Acentelerimize destek amaçlı olarak merkezi sistemlere girmeleri için gerekli yasal şart olan ” Statik IP ” uygulamasını şubat ayı sonuna kadar sadece Bölge Acenteleri için kaldırdık. Ardından bölgede ki afetten olumsuz etkilenen sigortalı vatandaşlarımıza destek amacı ile Hazineye müracaatta bulunarak Nisan ayı sonuna kadar olan Zorunlu poliçelerin hasarsızlık sürelerini uzatılması kararı aldırdık. Hem DASK Kurumundan alınan veriler hem de bizim tespitlerimiz Bölge genelinde deprem ve diğer branşlar bazında Sigortalılık oranlarının çok düşük olduğu yönünde. Malatya İlimizde yüz bin, Elâzığ İlimizde ise seksen bin civarında konut sigortasız, beraberinde binlerce iş yeri de sigortasız. Bu üzücü bir tespit olmakla beraber, bölgede ki Acentelerimiz için de büyük bir pazar ve gelir potansiyeli aynı zamanda. Yine tespit ettiğimiz en önemli sorunların başında ise maalesef DASK Poliçelerinde ki sigortaya tabii yerlerin metrekare bilgilerinin çok düşük olarak girilmesi. Bu bilginin eksik girilmesi hem bu deprem hem de olası diğer depremler açısından ciddi sigortalı ardından da Acentelerin sorumluluk ve maddi kayıplarına yol açmaktadır. Bu durumu önlemek adına İcra Komitesi olarak yakın süreçte önemli tedbir ve yaptırımlar almakta kararlı olacağız. Yaşanılan bu afet sonrası ilk günden itibaren Bölge Acentelerimize destek olduk ve bugün de Bölgede yanınızdayız. Her türlü sorununuzun çözümü ve sizlere destek amaçlı olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yaşanılan hiçbir afette olmadık şekilde Sektörün tüm tarafları ve üst düzey temsilcileri olarak burada ve sizlerin yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz.

TSB Başkanı Sayın Atilla Benli ‘nin konuşmalarının kısa özeti.

-Deprem Ülkesinde yaşıyoruz ve bu sektör ve Acenteler olarak bu gerçek doğrultusunda hazırlanmalı ve çalışmalar yapmalıyız. Hem Ülke hem bölge genelinde Sigortalılık oranları çok düşük, iş birliği ile bu oranı yükseltmek hem Ülke ekonomisine hem kendi ekonomik kaynaklarımıza büyük katkılar sağlayacaktır. Bunu geliştirecek en büyük güç de Siz Acentelerimizsiniz. Biz Sigorta Şirketleri hem hasar hem üretim süreçleri için sizlere desteğe hazırız. Sizler ve Eksperler sahada ki elimiz, kolumuz ve gözümüzsünüz. Her türlü sorun ve şikayetleriniz için yanınızda olacağız ve çözüm üreteceğiz.

TOBB SEİK Başkanı Sayın Ahmet Nedim Erdem’in konuşmalarının kısa özeti.

Afetin hemen ardından DASK Kurumu ile irtibat halinde bölgede hasar tespitleri yapacak Eksperlerimizin göreve başlamasını sağlayacak çalışmaları tamamladık. Açılan dosyalar için 139 Eksper görevlendirildi. Yüz Eksper şu anda bölgede ve çalışıyor, 39 Eksperimiz ise yakın zamanda bölgede göreve başlayacak. DASK Kurumunun geliştirdiği teknoloji ve yazılım ile görev yapan Eksperlerimiz hasar tespitlerini hızlı ve doğru bir şekilde yapmakta. İcra Komitesi olarak bölgede ki Eksperlerimiz ile sürekli temas halindeyiz ve Bölge için iki de koordinatör görevlendirdik. Hasar tespitlerinde Eksperlerimiz büyük bir özveri ile günlerdir çalışmakta olup, olumlu anlamda ki takdir haklarını sigortalı vatandaşlarımızdan yana kullanmalarını kendilerine bizzat ilettik. Açılan on beş bin civarında ki dosya ile ilgili tespit ve rapor çalışmamızı da mart ayı başında tamamlamayı planlıyor ve zararların bir önce telafi edilmesini sağlamaya çabalıyoruz.

Değerli meslektaşlar; 24 Ocak tarihinde yaşanılan ve büyük bir bölgeyi etkileyen Deprem sonrası kayıplar yaşayan bölge halkına ve meslektaşlarımıza tekrardan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Bundan önceki yaşanılan bu tarz ve boyutta afetlerden farklı olarak Sektörün önde temsilcilerinin bölgeye yaptığı bu ziyaret ve yoğun çalışmaları değeri ve önemli bularak takdirlerimizi iletiyoruz. Organizasyonu düzenleyen DASK Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurum yöneticilerine, TOBB SAİK Başkanı ve İcra Komitesi Üyelerine, TOBB SEİK Başkanı ve Komite Üyelerine, TSB Başkanı ve yöneticilerine, bölgede görev yapan tüm Eksper dostlarımıza, toplantılara ev sahipliği yapan Malatya ve Elâzığ Ticaret Odalarının Başkan ve yöneticilerine Ekibimiz adına teşekkür ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.

SAYGILARIMIZLA

ACENTELERİN SESİ EKİBİ