Değerli Meslektaşlar,

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 6 Şubat 2020 tarihinde önemli bir sektörel duyuru daha yayınlandı. 18 Aralık 2019 tarihinde yayınlanan (2019/10) sayılı ve yetkisiz kişilerin sigortacılık yapması konusunda ciddi uyarı ve önlemler içeren ve biz Acenteler açısından olumlu anlamda milat sayılacak duyuruya dair yeni ve detaylı bir açıklama yapıldı.

18 Aralık 2019 Tarihli duyurunun “Alınması Gereken Tedbirler” bölümünün 3/a maddesi ile Mesafeli Satış yapmakta olan Sigorta Şirketleri, Brokerler ve Sigorta Acentelerine Mesafeli Satış konusunda daha önce Hazineye bildirim yapmış olsalar dahi, Sektör Duyurusu çerçevesinde yetkisiz kullanıcılardan arındırarak ve güncelleyerek “en geç iki ay içinde” Bakanlığa başvurarak onay almaları gerektiği bildirilerek onay almayanların işlemlerine son verilmeleri, aksi halde ceza ve yaptırımların olacağı duyurulmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı; bu duyuru kapsamında ve verilen süre dolmak üzere iken yapılacak yeni başvuru ve diğer uygulamaların detaylı uygulama esaslarına dair 6 Şubat 2020 tarihli duyuruyu yayınlamıştır. TOBB SAİK Yönetiminin yoğun çabaları ile Aralık ayında yayınlanan Sektör duyurusunun devamı niteliğindeki bu önemli Hazine duyurusunu aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

2019-10 Sayılı Yetkisiz Sigorta Satışı ve Pazarlamasının Önlenmesine İlişkin Sektör Duyurusu Çerçevesinde Yapılacak Başvurulara İlişkin Usul Hakkında Sektör Duyurusu (2020-3)

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ