Değerli Meslektaşlar,

TOBB SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut Bloomberg HT Televizyonunda Zeliha Saraç’ın sunduğu 30 Dakika Programına Telefon ile yapılan bağlantıda Yangın Afet bölgelerinde sigorta konularının önemi, sağladığı güvenceler ve sigortalanma oranları üzerine sorulan soruları yanıtladı. Sigortaların öneminin yanı sıra vatandaşların mal ve can sigortalarına rağbet etmelerinin gelecekte yaşanılabilecek felaketlerde maddi kayıplarının önlenmesinde taşıyacağı önemden bahseden Levent Korkut, Sigorta ve Reasürans Şirketlerinin sorumluluklarını yerine getireceklerini, yangın bölgesinde zarar gören sigortalı vatandaşların hak ve menfaatlerini ivedilikle karşılayacaklarını ifade etti.

Zeliha Saraç’ın bundan sonra neler yapılması gerektiği sorusu üzerine, Zorunlu Doğal Afet Sigortaları ve kapsadığı konulara da değinen Levent Korkut, gerekli düzenlemeler ile ilgili poliçe kapsamına Sel, Heyelan ve Orman Yangını gibi Doğal Afet konularının da dahil edilerek kapsamının genişletilmesinin önemine değinmiş, yine ilgili Doğal Afet Sigorta Poliçelerinin zorunlu fakat takibinin gerçekleştirilememesi nedeni ile yeterli katılımın sağlanamadığını ifade etmiştir. Katılımın az olması nedeni ile oluşan teminat havuzunun yeterli desteği oluşturamadığında ise, bu tip afet durumlarında kamu desteğine zorunlu olarak ihtiyaç duyulduğunu ifade etmiştir. Buna benzer durumların tekrar yaşanmaması ve zorunlu katılımın sağlanabilmesi için yine yapılacak düzenlemelerle Zorunlu Doğal Afet Sigortalarının Emlak Vergisi  Beyannamesi ile birlikte beyanının zorunlu hale getirilmesinin önemli olduğunu belirtmiştir.

Yangın Afet Bölgesinde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allahtan Rahmet diliyoruz. Kaybettiğimiz Doğa dostlarımız ve ormanlarımız nedeni ile derin üzüntümüzü ifade ederken, Yaralanan ve Maddi zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Saygılarımızla,
ACENTELERİN SESİ EKİBİ