Değerli Meslektaşlarımız,

TOBB SAİK Yöneticileri 25 Mart tarihinde İstanbul Ticaret Odasında düzenlenen toplantıya katılmışlardır.

“Covid 19 Pandemisi ‘nin Sigortacılık Sektörüne Yansımaları“ başlığı altında düzenlenen toplantıya SEDDK, TSB ve TOBB SEİK Yöneticileri ile İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Üyeleri ve İstanbul İl Delegeleri davetli olarak katılmışlardır.

Pandemi nedeniyle katılımı kısıtlı tutulan toplantıya kayıt yaptıran Acente meslektaşlarda online katılmışlardır.

SEDDK Başkan Yardımcısı Sayın Ali Ersoy, TSB Başkanı Sayın Atilla Benli, TOBB SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut ile TOBB SEİK Başkanı Sayın Ahmet Nedim Erdem toplantının konuşmacıları olmuşlardır.

İcra Komitemiz Başkanı Sayın Levent Korkut’un konuşmasının kısa bir özetini aşağıda sizlerle de paylaşıyoruz.

Sigorta acenteleri sektörün en büyük dağıtım kanalı.

Levhaya kayıtlı 16.900 meslektaşımız şubeleriyle birlikte 20.000 hizmet noktasında 50.000’i aşkın personeliyle ülkemizin her ilinde, tüm ilçelerinde,  her kesimden bütün sosyo ekonomik sınıflardaki vatandaşlarımıza sigorta şirketleri adına hizmet vermekte, sektörümüzü en iyi şekilde temsil etmektedir.

Çin’de 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan ve 2020 yılının başlarında ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, her vatandaşımızı etkilediği gibi biz sigorta acentelerini de derinden etkiledi.

Pek çok kardeşimiz bu salgın nedeniyle vefat etti. Ben bu kardeşlerimize Allahtan rahmet, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı diliyorum.

Pandemi döneminde de Sigorta Acenteleri olarak hizmetimizi aksatmadan sürdürdük. Hatta pandemi süreci bize yerelde olmanın, geniş acente ağının sektör için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Salgının yoğun olarak hissedildiği, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahatin kısıtlandığı dönemde de acentelerimiz sigortalılara ve sigorta şirketlerine sundukları hizmeti aksatmadan devam ettirdiler.

Bunu Elazığ, Malatya ve İzmir depremlerinde daha da iyi idrak ettik. Yaşanan depremlerde meslektaşlarımız sahada, depremzedelerin yanında yer aldılar. Onları bilgilendirerek, sorunlarına çözüm üreterek, deprem psikolojisini de en iyi şekilde yönettiler.

Hepimizin bildiği üzere, Pandemi sürecinde, müşterilerin satın alma eğilimleri, tüm sektörlerde olduğu gibi, sigorta sektöründe de farklılık gösterdi.

İnsanlar, pandeminin tetiklediği kaygı ve korku ortamında, sigorta harcamalarını kısmak istediler.

Bizler acente olarak, müşterilerimize, bu dönemde sigortaya daha çok ihtiyaç duyacaklarını, poliçe iptallerinden kaçınmaları gerektiğini anlattık.

Poliçe yenilemelerinin yapılabilmesi için çok efor sarf ettik.

Bakınız, bizler acente olarak sigortalılarla sadece iş ilişkisi içerisinde değiliz.

Bizim müşterilerimizle aynı zamanda gönül bağımız var.  Düşününki, bu kişiler, servetlerini, evlerini, sağlıklarını, çocuklarının geleceklerini bizlere emanet ediyor.

Milyonlarca liralık fabrikalarını bizim aracılığımızla sigortalatıyor.

Burada yapacağımız ufak bir hata, kişilerin tüm birikimlerinin bir anda yok olmasına neden olabilir, ama sigortalılar bize güveniyor. Bizler de bu güveni boşa çıkartmamak için, 7/24 sigortalımızın yanında oluyoruz.

Bizim küçük ve orta ölçekli acentelerimizi ayakta tutabilmemiz için de, zorunlu olan trafik branşında onları desteklememiz gerekiyor. Bu çerçevede, ivedi olarak, acilen trafik sigortasında taban acente komisyonunu %17’ye yükseltmeliyiz.

Malumunuz daha önce trafik sigortasında ortalama komisyon %17 idi. Rekabet, tarife, havuz derken %10’a düştü.

SEDDK 2. Başkanı Ali Bey aramızda, TSB Başkanı Atilla Bey burada, biz buradayız. Yani tüm taraflar bir arada.  Ali Başkanımızdan istirham ediyorum. Havuz komisyonlarının artışında sağ olsun çok etkisi, emeği var.

Atilla Bey de destek versin. Trafik sigortasında acente komisyonlarımızı bir an evvel %17’ye yükseltelim. Acentelerimiz de, sektörümüz de bizler de rahat edelim.

İcra Komitesi olarak; pandemi döneminde, başta Hükümetimiz olmak üzere; SEDDK ’nın, TSB ’nin ve TOBB’un da desteğini alarak meslektaşlarımıza yönelik önemli kararlara, faaliyetlere imza attık, devletimiz tarafından sağlanan imkanlardan acentelerin de faydalanabilmesini sağladık.

Bunları kısaca özetlemek gerekirse;
– Gerçek kişi acentelerimizin vergi ve SGK borçlarının ertelenmesine vesile olduk,
– Kısa çalışma ödeneği şartlarında iyileştirme yapılarak daha fazla acentemizin bu destekten faydalanabilmesini sağladık,
– Acentelerimizin, KGF desteği, “İşe Devam Kredi Desteği” ile bazı kamu ve özel bankaların ek kredi destek kampanyalarından faydalanabilmesini sağladık,
– Statik IP adresi zorunluluğunun geçici olarak kaldırılmasını sağladık,
– Covid-19’un özel sağlık sigortası kapsamına alınması için talepte bulunduk,
– Sigorta şirketlerinden acentelerine destek olmaları için çağrı yaptık,
– Sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamalarından acentelerimizin muaf tutulmasını sağladık,
– Acente bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerimize hız verdik,
– Tarım sigortaları, alacak sigortası, bilgi güvenliği ve Kişisel Verileri Koruma Kanunu konusunda ilgili kurum kuruluşlarla birlikte elektronik ortamda seminerler düzenledik.

 

 

Değerli dostlarım,

Bu bölümde, mesleğimize ilişkin önemli hususları da kısaca aktarmak istiyorum.

Birincisi yetkisiz aracılık yapan kişiler. Emin olunuz ki sektörde bu kişilerle mücadeleyi, en yoğun, en etkin denetimi İcra Komitesi olarak biz yapıyoruz.

Gerek yazılı, gerekse elektronik yöntemlerle bize iletilen her bir şikayeti, ihbarı titizlikle inceliyor, gerek görülmesi halinde Odalarımıza tetkik yaptırıyor ya da inceleme için TOBB müfettişlerini görevlendiriyoruz.

Müfettiş raporuna istinaden de, disiplin ihlali varsa, disiplin cezası veriyoruz. Adli bir husus varsa, suç duyurusunda bulunuyoruz.

 

Broker, banka, özel kanunla yetki verilen kuruluşların mevzuat ihlallerini SEDDK ’ya iletiyoruz. Aynı zamanda, ilgisine göre çeşitli bakanlık ya da resmi kurumlara da durumu bildiriyoruz.

Ancak, bizim tek başımıza bunlarla mücadele etmemiz yeterli olmuyor. Yetkisiz aracılık faaliyeti için, sigorta şirketleri de elini taşın altına koymalılar.  Brokerler mutlak suretle denetlenmeliler.  Görüyoruz, bizim meslekten men cezası verdiğimiz ya da  denetimizden bunalan bazı acente meslektaşlarımız broker oluyor. Orada rahatça istediğimizi yaparız diye düşünüyorlar.

Ama SEDDK 2. Başkanımız burada. Eminim ki, Kurumumuz buna müsaade etmez. Herkes faaliyetlerini yasal çerçevede yürütmekle yükümlü. Bundan hiçbir suretle kaçış yok. Bugün kaçtım sanırsın, yarın yakalanırsın. Daha önce de pek çok kez ifade ettim. Yetkisiz aracılık ile mücadelenin en etkin yöntemlerinden biri, poliçe düzenleyen teknik personelin e-devlet şifresi ile sisteme bağlanması, bir kullanıcının aynı anda tek bilgisayardan işlem yapmasının sağlanmasıdır.  Aksi takdirde 40 sene daha bu konuyu tartışır, bu konuyu konuşuruz. Yetkili mercilere, adli mercilere de iş yükü oluşturmaya devam ederiz.

Bir diğer önemli konumuz, acenteler olarak düzenlemiş olduğumuz poliçelerin hasar verilerine SBM üzerinden erişemiyor olmamız. Halbuki, bizler çalıştığımız sigorta şirketlerinin sistemlerinden ya da hasar servislerinden telefonla, e-postayla bu bilgilere erişiyoruz. Ama içinde bulunduğumuz bu bilişim çağında bu uygulamalar hiç olmuyor, yakışmıyor.

Bizim sektöre kazandırdığımız müşterilerimizin hayati önemde ki hasar sürecine dair bilgi  ve evraklara bizim ulaşamamamız hiç de mantıklı bir uygulama değil maalesef Bizim için zaman/personel israfı, çalıştığımız sigorta şirketi için zaman/personel israfı.

Ali Başkanım, bu konuyu Kuruma bir değil iki kere yazdık, bize özetle denildi ki, hasar bilgilerinin acenteler ile paylaşımına acentelik sözleşmesine göre ilgili sigorta şirketi karar vermeli.

Bu nedenle SBM üzerinden bu veriler paylaşılmaz.

 

 

Sayın Başkanım, bize yol açın.

SBM sistemi kursun, sonra sigorta şirketleri sistem üzerinden karar versin.

Müsaade eden şirketin verileri görünsün, müsaade etmeyen şirketlerinki görünmesin. Sigorta şirketleri istediği zaman açsın, istediği zaman kapatsın. İstediği acenteye bu yetkiyi versin, istemediği acenteye vermesin.  Bu hem bizi, hem sigorta şirketlerini, hem de sigortalıları rahatlatacak,  zaman ve emek israfından kurtaracak.

Buradan meslektaşlarımıza bir müjde vermek istiyorum. SBM ile bir çalışma yapıyoruz. Bizler için bir mobil uygulama geliştiriyorlar. SBM ’deki yetkili kullanıcılarımız 7 gün 24 saat bu uygulama üzerinden, plaka ya da sigortalı bilgisi ile poliçe sorgulaması yapabilecek, aracın kasko ya da trafik sigortasının hangi sigorta şirketinden düzenlendiğini görecek. Buna göre, kendilerini arayan sigortalıları doğru şekilde yönlendirebilecek.

Bir diğer müjdeli haberim; eğitim konusunda TSB ile birlikte çalışıyoruz. Sağ olsun Atilla Beyler bu konuda bize destek veriyorlar.

MASAK eğitimlerini SEGEM üzerinden tek merkezden gerçekleştireceğiz. Her şirket için ayrı ayrı MASAK eğitimi almamıza gerek kalmayacak. Bununla birlikte acentelerimize yönelik elektronik ortamda kapsamlı bir eğitim programı hazırlıyoruz. Yakın bir zamanda uygulamaya alacağız.

Bir banka ile çalışma yaptık. Gerçek kişi olarak faaliyet gösteren meslektaşlarımız için kredi ve diğer bankacılık hizmetlerinde kampanya hazırlıyoruz. Haftaya duyurusunu yapacağız.

Bir diğer önemli konumuz devir zeyli, gelin trafik sigortasında devir zeyli uygulamasını yeniden yürürlüğe koyalım.

Aracın noter devir işlemleri esnasında, SBM üzerinden otomatik olarak poliçe de devir olsun. Bu 15 gün poliçe geçerli, geçerli değil tartışmaları, prim iade sorunları, sigorta yaptırmama konusu çözüme kavuşsun.

Diğer taleplerimizi de hızlıca özetleyecek olursak;
– Kredi kartı ile poliçe prim tahsilatlarında 3D ya da diğer güvenli ödeme yöntemlerinin kullanımı,
– Bilgilendirme yükümlülüğüne süre sınırı getirilmesi,
– Risturn ve sigorta poliçesinin promosyon malzemesi olarak kullanımının yasaklanması,
– Doğrudan tazmin ve dijital poliçe uygulamalarına ivedilikle geçilmesi,
– Acente ofislerinin iş yeri açma ve çalışma ruhsatından muaf olması,
– Haksız rekabet ve uygulamaların engellenmesini başlıca taleplerimiz olarak sıralayabiliriz.

Konuşmalardan sonra toplantıya katılan İl Delegeleri ve Acente Dernek yöneticileri de İcra Komitesine destekleri ile beraber çözüme yönelik öneri ve fikirlerini yöneticilere aktardılar.

Özellikle trafik branşında Acente komisyonlarının eski oranlarına yükseltilmesi konusu ağırlıklı gündeme getirildi.

Katılımcılardan gelen yoğun soru ve konuşma talepleri nedeniyle toplantı planlanan saati de geçerek tamamlandı.

Bilginize sunuyoruz.

Saygılarımızla,
Acentelerin Sesi Ekibi

 

Toplantının Videosunu İzlemek için tıklayınız