TOBB SAİK Yönetimi 27. aylık olağan toplantısını 27 Kasım 2020 tarihinde COVID 19 önlemleri çerçevesinde Video konferans yöntemi ile gerçekleştirmiştir.

Toplantıda görüşülen konulara dair kısa bilgilendirmeleri aşağıda sizlerle de paylaşıyor, SAİK Yönetimine meslek ve biz Acenteler adına özverili çalışmaları için ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

1)  Salgınla etkin mücadele edilmesi ve meslektaşlarımızın bu süreçten olumsuz etkilenmemesine yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdürmekte olan TOBB SAİK Yönetim Kurulundan yapılan açıklamaya göre Korona virüs salgını nedeniyle, acenteler ile kıymetli çalışanlarının sağlık güvenliğinin korunması amacıyla, statik IP kullanımı zorunluluğunun geçici olarak kaldırılma süresi 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

2)  Statik IP kullanımı zorunluluğunun geçici olarak kaldırılma süresi 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılması sebebi ile acentelerimizin gerekli kendi ve personellerinin şifre güvenliklerini almaları, belirli aralıklarla düzenli olarak ekran şifrelerini yenilemeleri ve dijital güvenlik tedbirlerini almaları konusunda da acentelere bilgilendirme yapılacaktır.

3)  Bilhassa Trafik sigortaları gibi zorunlu poliçeler için, gerek acente şifrelerinin çalınması, gerekse müşteri ve/veya 3. Şahıs yetkisiz aracıların dolandırıcılık sebebi ile 3. Şahıslara ait kredi kartları ile acentelerden poliçe yaptırdıktan sonra bankalara itiraz edilerek çekilen tutarın kredi kartına iade edilmesi sebebi ile acentelerin yaşadığı maddi mağduriyetlerde ekteki resmi duyurusu yapılan Genelge ile mağduriyetlerini giderme şansı olduğu bilinmelidir.

4)  Mayıs ayında çıkarılan ve ardından Eylül ayında görüşe sunulan yeni yönetmelik taslağına dair çalışmaya devam edilmiştir.

5)  Son üç yıla ait Levha Kayıt ücretlerini ödemeyen Sigorta Acentelerine, levha kayıtlarının silinmemesi adına yazılı bilgilendirme yapılarak son bir hatırlatmanın kendilerine iletilmesi sonrası aktif olmayan acentelerin kayıtlarının levhadan silinmesine başlanacaktır.

6)  Yapılan şikayet ve suç duyuruları sonrası hazırlanan raporlar doğrultusunda 4 Acenteye Kınama, 7 Acenteye Uyarı, 2 Acenteye İkaz ve 2 Acenteye ise Meslekten Men Cezalarının verilmesine karar verilmiştir. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığına da üç ayrı dosya iletilerek suç duyurusunda bulunulması kararlaştırılmıştır.

12/03/2020 Tarih ve 2020/05 sayılı Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının Uygulanmasına ilişkin Genelge (2019/19) de Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelgeyi ekte bulabilirsiniz.

Bilgilerinize sunuyoruz.

Saygılarımızla,
Acentelerin Sesi Ekibi