Değerli Meslektaşlar

Son aylarda yaşaınılan ve bazı meslektaşlarımızın mağduriyetlerine yol açan suistimal ve dolandırıcılıklara yönelik olarak TOBB SAİK Yönetimi tarafından 21.12.2020 tarihinde tüm Acentelere bir bilgilendirme yazısı e-mail ile iletilmiştir. Söz konusu bilgilendirmeyi bizde sizlerle paylaşıyor ve benzer mağduriyetlerin olmaması adına bilginize sunuyoruz.

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ

Konu : Önemli Duyuru Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Değerli Meslektaşımız,

Son günlerde kredi kartı aracılığıyla yapılan dolandırıcılık işlemlerinde yoğun artış görülmektedir. Ayrıca, acente bilgisayarları hacklenerek sigortalı bilgileri çalınmakta, bu bilgilerle diğer acentelere poliçe tanzim ettirilmekte, hatta söz konusu bilgiler başka kişilere satılarak, yasa dışı faaliyetlerde kullanılmaktadır. Bu durumda, gerekli tedbirleri almayan ve bilgi güvenliğini sağlamayan acenteler için hukuki ve maddi sorumluluk doğabilmektedir.

Bu kapsamda aşağıdaki hususlara riayet edilmesi büyük önem arz etmektedir.

İş paylaşımı ve/veya doğrudan gelen müşterilerde, şayet müşteri tanınmıyor ise, kredi kartı sahibinden ıslak imzalı/elektronik imzalı olarak kart kullanımına ilişkin onay belgesi alınmalıdır. Islak imzalı/elektronik imzalı onay belgesi alınmadan kesinlikle poliçe tanzim edilmemelidir. Tanınmayan kişilerden gelen poliçe ve iş paylaşımı talepleri titizlikle değerlendirilmeli, şüpheli bir durumun gözlemlenmesi halinde talep kabul edilmemelidir.
Müşterilerin TCKN ve kredi kartı bilgileri kesinlikle bilgisayara kaydedilmemeli, söz konusu bilgiler Skype, WatsApp, SMS gibi uygulamalar aracılığıyla (fotoğraf ya da yazılı olarak) müşterilerden temin edilmemeli, bu bilgiler başka acente ya da kişilerle paylaşılmamalıdır.

Önemle duyurulur.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi