Değerli Meslektaşlar

TOBB SAİK Yönetimi Ocak 2021 Aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

TOBB SAİK Yönetimi 29. aylık olağan toplantısını COVID 19 önlemleri çerçevesinde 21 Ocak 2021 tarihinde Video konferans yöntemi ile gerçekleştirmiştir.

Toplantıda görüşülen konulara dair kısa bilgilendirmeleri aşağıda sizlerle de paylaşıyor, SAİK Yönetimine meslek ve biz Acenteler adına özverili çalışmaları için ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

  1. 50 cc Motorlu Bisikletlerin Zorunlu Trafik Sigortası hakkında çalışma başlatılımış olup, İçişleri Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığına girişim başlatılmıştır.
  2. Hekim Mesleki Sorunluluk sigortasının zorunlu olması gibi Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası, Mali Müşavir Mesleki Sorumluluk Sigortası, Mimar ve Mühendis (Tüm mühendislikler) Mesleki Sorumluluk Sigortası, Veteriner Mesleki Sorumluluk Sigortası, Müteahhit Mesleki Sorumluluk Sigortası ve Yapı Denetim Mesleki Sorumluluk Sigortalarının da zorunlu hale getirilmesi için bir yasal düzenleme yapılması çalışması başlatılmıştır.
  3. Gayrimenkullere yapılacak olan zorunlu deprem sigortası poliçe tutarlarının düşük çıkması için brüt kullanım alanı metrekare bilgilerinin yanlış verildiği ve bu durumun sigorta acentelerinin mağduriyetine neden olması nedeniyle, bahse konu hususlara ilişkin çalışma başlatılmıştır.
  4. Mayıs ayında çıkarılan ve ardından Eylül ayında görüşe sunulan yeni yönetmelik taslağına dair çalışmaya devam edilmiştir.
  5. Daha önceki soruşturma raporlarına istinaden SAİK tarafından savcılığa intikal ettirilen 6 ayrı dosya için savcılık tarafından 6 ayrı kişi para cezası ile cezalandırılmıştır.
  6. Yapılan şikayet ve suç duyuruları sonrası hazırlanan raporlar doğrultusunda 2 Acenteye Kınama, 3 Acenteye Uyarı, 2 Acenteye İkaz ve 6 Acenteye ise Meslekten Men Cezalarının verilmesine karar verilmiştir. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığına da dört ayrı dosya iletilerek suç duyurusunda bulunulması kararlaştırılmıştır.

Bilgilerinize sunuyoruz.

Saygılarımızla,
Acentelerin Sesi Ekibi