Değerli Meslektaşlarımız,

İzmir İktisat Kongresi, Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığının ev sahipliğinde, 29-30 Nisan’da “Küresel Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi” ana temasıyla toplanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığından aldığı bilgiye göre, bundan 100 sene önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Cumhuriyet’in kurucu kadroları, siyasi bağımsızlık kadar, iktisadi bağımsızlığın da kazanılması için 17 Şubat 1923’te ülkenin dört bir yanından gelen katılımcılarla İzmir İktisat Kongresi’ni düzenledi.

İzmir’de, tarihi Banka-Han binasında toplanan bu büyük kongre, milletin cephedeki destansı mücadeleleriyle elde ettiği siyasi bağımsızlığını, iktisadi bağımsızlıkla da perçinleyecek yeni Türkiye’nin ekonomi politikalarının altyapısını hazırladı. Söz konusu bina, 100. yılında yeniden İzmir İktisat Kongresi’ne, yabancı katılımcılara ve ziyaretçilere, bürokratlara, akademisyenlere, öğrencilere, Türkiye halkına hizmet verecek.

– Kongrede ana tema “Küresel Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi”

Cumhuriyet’in kurucu, yerli ve milli ekonomi ruhunun, iktisadi geleceğin temellerinin atıldığı İzmir İktisat Kongresi, 100. yıl dönümünde, “Küresel Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi” ana temasıyla toplanacak.

Kongrede Cumhuriyet’in ilk yüzyılının iktisadi değerlendirmesi yapılacak, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefi doğrultusunda bir gelecek vizyonu ortaya koyacak politikalar belirlenecek.

Söz konusu politikaların hayata geçirilmesi için bir yol haritasının da oluşturulacağı kongrede Türkiye’nin ekonomi ve akademi dünyasının tanınmış pek çok ismi yer alacak.

30 Nisan 2023 Pazar, Tarihi Kongre Binasında 13:30 – 14:30 Moderatör:   Yıldız Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Mesut Karakaş,   Panelistler:  Prof. Dr. Naoyuki Yoshino Japan Keio University, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Mehmet Akif Eroğlu,  Türk Reasürans Selva Eren,  TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Levent Korkut katımlarıyla “Büyük Afetlerde Yeniden İnşa ve Ekonomi Politikaları” oturumu gerçekleştirilecek.

Göreve geldiğinden bu yana mesleğimiz adına çalışmalarını aralıksız devam ettiren İcra Komitesi Başkanımız ve Komite Üyelerine Ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,
Acentelerin Sesi Ekibi

IZMIR_IKTISAT_KONGRESI_GUIDE ve PROGRAM AKIŞI