Değerli Meslektaşlar

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 9 Mayıs 2020 tarihli olarak yeni ve önemli bir yönetmelik Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Söz konusu yönetmeliğe ve yapılan bazı değişiklere dair de TOBB SAİK Yönetimi tarafından yapılan değişikliklerin kısa bir özeti mail ile tüm Sigorta Acentelerine bugün iletilmiştir.

Söz konusu yönetmelikte biz Sigorta Acentelerinin şikayet ettiği bir çok alanda bizler lehine maddeler olup, yönetmeliğin hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Biz Sigorta Acentelerinin sorunlarına çözümler anlamında aralıksız olarak çalışmalarını sürdüren TOBB SAİK Yöneticilerine de Ekibimiz adına teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.

Söz konusu mail ve Hazine tarafından dün gece yayınlanan yönetmeliği de aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ

9 Mayıs 2020 CUMARTESİ Tarihli Yönetmelik.

——————————————————————————————————————
AEKS sisteminde yeni bir mesajınız var.
Konu : Mesafeli Satış Yönetmelik Değişikliği
Mesaj:
Değerli Meslektaşımız,

İcra Komitemizin ilgili merciler nezdinde yapmış olduğu girişimler neticesinde, “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelik”te yapılan değişiklik uyarınca;

– TÜVTÜRK istasyonlarında kiosk üzerinden poliçe satışı İcra Komitemizin yetki ve sorumluluğunda gerçekleştirilecektir. Buradan elde edilecek gelir meslektaşlarımıza dağıtılacaktır.

–  Zorunlu Deprem Sigortası kontrol noktaları olan Tapu Daireleri, Su ve Elektrik İdarelerinde yalnızca Doğal Afet Sigortaları Kurumuna (DASK) ait kiosk cihazları bulundurulacak, buradan elde edilecek gelir meslektaşlarımıza dağıtılacaktır.

– Sigorta şirketleri prim tahsilat işlemlerinde acentenin talep etmesi halinde, 3DSecure uygulaması için gerekli alt yapıyı sağlayacaklardır.

– Asli işi sigortacılık olmayan işletmelerde satılmakta olan sigorta poliçelerine sınırlama getirilmiş ve bu işletmelerin poliçe satışından komisyon almaları engellenmiştir.

Söz konusu düzenlemeler için Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK’a, TOBB Başkanımız Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na ve düzenlemede emeği geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı Bürokratlarına teşekkürlerimizi sunarız.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi olarak, mesleğimizin gelişimi ve gelirlerimizin artması için yapmış olduğumuz çalışmaları sizlerin de destekleri ile hız kesmeden, kararlılıkla yürütmeye devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi

Not: Söz konusu düzenlemeye https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200509-1.htm linkinden ulaşılabilmektedir.