Değerli Meslektaşlar;

SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Başkanı Sayın Levent Korkut 12 Mart 2019 tarihinde Karadeniz bölgesi ve çevresinde yayın yapan Kaçkar TV’de yayınlan Sigorta Günlüğü programına katılmışlar. Tüm Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Sayın İbrahim Sertel tarafından hazırlanan ve sunulan programa Halk Sigorta Genel Müdürü Sayın Bülent Karan da katılmışlar.

Canlı yayını izledik ve sizlere de duyurmak adına yapılan konuşmaları kısa başlıklar altında sizlerle paylaşmak istedik. Sayın Levent Korkut’un konuşmasından derlediğimiz başlıklar aşağıda ki şekildedir.

  • Yasalarında ki yetkilerinin dışına taşarak sigorta satışları yapan Brokerler ile ilgili mücadelemiz devam edecek. Brokerler müşterinin temsilcisi olduğu için, komisyonunu da müşterisinden almalı, tahsilatı da müşterisinden Broker tahsil etmeli. Trafik, DASK Sigortası gibi zorunlu sigortaları Brokerler satmamalı. Bazı Brokerlerin kendilerinden trafik, kasko poliçeleri alan müşterilere haksız rekabet kapsamında promosyon olarak komisyonlardan geri iade yapılması engellenmeli. SAİK Denetim kapsamı genişletilerek tüm Aracıları kapsayacak şekilde Sigorta Aracıları İcra Komitesi olarak değiştirilmeli.
  • Araç sigortalarında ki istimal kodu ile oynayarak yapılan su istimallerin 24 Aralıktan itibaren önüne geçtik. Beraberinde sıfır araçlarda girilen YK plakalarının poliçe üretildikten sonra ki bir ay içinde Acenteye yük olmadan, Sigorta Şirketleri tarafından EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) üzerinde alınacak verilerle ilgili plaka güncellemesinin yapılması ile olası su istimallerin önüne geçilmesi sağlandı.
  • Yine EGM ile ortak çalışma yapılarak, trafik poliçesi olmayan yaklaşık üç milyon civarında ki araca uyarı gönderilmesi sağlanacak. Böylece bu araçlar poliçe yaptırdıklarında Sektöre girecek yaklaşık üç milyar Türk Lirası civarında üretim, dolasıyla Acentelere yaklaşık üç yüz milyon lira civarında komisyon sağlanması hedeflenmektedir.
  • Bankaların kredi bağlantılı araç sigortalarında zorlayıcı, baskıcı yöntemlerle sigorta poliçesinin kendisinden yapılmasının önüne geçilmesi için Kamu üst yönetimi nezdinde de yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Bankalar sigortacılık yapmalı ama diğer tüm Aracılarla eşit şartlarda ve kanunlara, yönetmeliklere uygun çalışmalı.
  • SAİK Yedi Asil, yedi yedek üyeden oluşmakta. Acentelerin konu ve sorunlarına tek başına yetişmesi mümkün değil. SAİK Olarak hedefimiz Delegelerden oluşan Sektör Meclisi ve Meclis Üyesi olmayan toplamda üç yüz on dokuz İl Delegesinin daha efektif çalışmasını sağlamaktır. Bu amaçla da SAİK asil ve yedek üyelerinin Ülkemizdeki farklı bölgesel bazda sorumlu olmasını, beraberinde İl Delegelerinin de seçildikleri kendi İllerinden Acente temsilcisi olarak Bölge Sorumlularına, SAİK’e sorunları, çözümleri, önerilerini aktarmaları amacındayız. İl Delegelerin aidiyet ve temsilci oldukları duygusunu güçlendirmek ve bir olduğumuzu göstermek adına her birine kartvizit ve TOBB Rozeti yaptırıldı. Planlanan geniş katılımlı Sigorta Kurultayında kendilerine takdim edilecek.

Sayın Korkut’tan sonra söz alan Halk Sigorta Genel Müdürü Sayın Bülent Karan’da yeni sigorta ürünü Alacak Sigortaları ve Devlet Destekli Alacak Sigortaları Havuzu, ürünün detayları hakkında bilgi aktardı. Sayın Karan konuşmasında Acentelerin Sigorta Şirketlerinin en önemli üretim kaynağı olduğunu da vurgulayarak, Şirket olarak Acentelerin yanında olduğu belirtti.

Katıldığı program da dile getirdiği konu ve çözümlerle bir kez daha bizler adına sesimiz olan SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut’a ve programı ile buna imkan sağlayan Kaçkar TV ve moderatörü Sayın İbrahim Sertel’e Ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

TV Programını izlemek için tıklayınız.

Saygılarımızla,
ACENTLERİN SESİ EKİBİ