Değerli Meslektaşım,

Sektörümüzde büyük ve önemli değişimlerin yaşandığı 2019 yılını geride bırakarak, 2020 yılına giriyoruz. 2019 yılı içerisinde, %100 kamu sermayeli Reasürans Şirketimiz TürkRe kurularak faaliyete geçti, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu kuruldu, kamu sigorta şirketlerinin birleşeceği açıklandı. İcra Komitesi olarak, bu süreçleri yakından takip ettik, etmeye devam ediyoruz.

Bunların yanı sıra, 2019 yılı içerisinde mesleğimize ilişkin önemli çalışmaları yürüterek neticelendirdik. Teminat mektubu ve bankacılık işlem maliyetlerimizin düşürülmesi için, Fibabank ve Yapı Kredi Bankası ile ortak projeler gerçekleştirdik. Yine, bireysel emeklilik ve tamamlayıcı sağlık alanlarında etkinliğimizi artırabilmek için Fiba Emeklilik ve NN Hayat ve Emeklilik şirketleri ile projeler geliştirdik.

2019 yılında, sigorta aracıları arasındaki haksız rekabet ve uygulamaların sonlandırılması, ekmeğimizi çalan yetkisiz aracıların faaliyetlerinin engellenmesi konularını en öncelikli amacımız olarak belirledik. Bu çerçevede, girişimlerimiz neticesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan “Sigorta Acenteleri ve Sigorta Brokerleri Arasındaki İş Paylaşımına İlişkin Sektör Duyurusu” ile “Yetkisiz Sigorta Satışı ve Pazarlamasının Önlenmesine İlişkin Sektör Duyurusu” mesleğimiz için çok önemli kazanımlar olmuştur.

2020 yılında da, acente gelirini artıracak, maliyetlerimizi düşürecek çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Haksız rekabet ve haksız uygulamaların üzerine gidecek, gerekli izin ve Levha kaydı olmadan acentelik yapan, aracılık yapan kişilerin bu faaliyetlerini engelleyeceğiz. BES, tamamlayıcı sağlık ve alacak sigortalarında acente etkinliğini artıracak adımlar atacağız.

Bu vesile ile şahsım ve İcra Komitem adına sizin, ailenizin ve çalışma arkadaşlarınızın yeni yılını kutlar, sağlık, mutluluk ve bol kazançlı günler dilerim.

Saygılarımla,
Levent Korkut