Değerli Meslektaşlar,

SAİK Yönetiminin 22.03.2019 tarihli toplantısından sonra, Komite Üyeleri DASK (Doğal Afetler Sigorta Kurumu) yöneticileri ile Kurum merkezinde toplantı gerçekleştirmiş. Toplantıya DASK Direktörü Sayın İsmet Güngör, DASK Genel Sekreteri Sayın Serpil Öztürk, DASK Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Bilal Türkmen, SAİK Yedek Üyesi Sayın Cem Cihan, Sektör Meclisi ve Mevzuat Çalışma Komisyonu Üyesi Sayın Yaşar Özen ve İstanbul İl Delegesi Sayın İbrahim Baycan’ da katılmışlar.

Toplantıda ana gündem maddesi olarak DASK Kurumunun 2020 Yılında geçmeyi planladığı tarife ve sistemsel düzenlemeler konuşulmuş. Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Türkmen tarafından katılımcılara detaylı bir sunum yapılarak görüşleri alınmış.

Yapılan planlamaya göre 2020 yılından itibaren aşağıda ki değişikliklerin yapılması düşünülmekte imiş.

  • Tamamıyla farklı bir risk ve fiyatlandırma tablosu hazırlanıyormuş. Beraberinde teminat artışları da planlanıyormuş. Türkiye Deprem Risk Haritası konu ile ilgili farklı uzmanlarla beraber yeniden düzenlenmiş ve yeni tarife de bu doğrultuda hazırlanacakmış. Yeni sistemle beraber indirimler dışında, riske ve yapı tarzına göre sürprimler de olacakmış.
  • Komisyonlar konusunda yeni düzenlemeler olacakmış. SAİK Yöneticileri; alınan komisyonların az olduğunu ve yapılan operasyonel masraflara yetmediğini belirterek artış talebinde bulunmuş.
  • Yeni sistemin en önemli konulardan biri de 2020 yılından itibaren “Otomatik Yenileme Sistemi” başlatılması düşünülüyormuş. SAİK Yöneticileri otomatik yenilemenin getirebileceği tahsilat ve diğer risklere dikkat çekerek görüşlerini aktarmış. Otomatik yenilemenin olası riskleri konusunda siz değerli meslektaşlarımızın da görüşlerini bildirmesinin önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Yoğun bir tempo ile mesleğimizin sorunlarının çözümü için çalışmalarının yanı sıra, sektörel kurumlardaki gelişmelerin takipçisi ve bu gelişmelerde acentelerin hak ve menfaatleri adına çalışan değerli SAİK Yöneticilerini kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz…

Saygılarımızla,
ACENTELERİN SESİ EKİBİ