Değerli Meslektaşlar,

13 Temmuz 2019 tarihinde Trabzon’da TTSO (Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası) ev sahipliğinde ve TÜSİD (Tüm Sigorta Acenteleri Derneği) organizasyonu ile Bölge Sigorta Acentelerine yönelik bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya davet üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Sayın Ahmet Genç, TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Yönetimi, TOBB Sigortacılık Müdürlüğü yetkilileri, Sigorta Tahkim Komisyonu Müdürü Sayın İbrahim Taşbaş, bazı Sigorta Şirketlerinin Genel Müdür ve üst düzey yöneticileri ile Trabzon, Ordu, Rize, Giresun, Samsun, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Adıyaman, Antalya,Batman, Edirne, Çanakkale, Aydın, Artvin, Erzurum, Van, Elazığ ve daha bir çok İlden Sigorta Acenteleri, Sektör Meclisi Üyeleri, İl Delegeleri ve STK Temsilcileri de katılmışlar.

Toplantıya Sektör Meclisi Üyesi sıfatıyla katılan Acentelerin Sesi üyesi meslektaşlarımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda toplantıya dair detayları sizlerle de paylaşıyoruz.

Sayın Ahmet Genç ve TOBB SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut tarafından yapılan açılış konuşmaları yapılmıştır. TOBB SAİK Başkanı Sayın Korkut, göreve geldiklerinden bu yana geçen sürede İcra Komitesi olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar ve işler konusunda katılımcılara detaylı bilgi aktarmışlar. Açılış konuşmalarının ardından ise “Acente İşletmeciliği Nasıl Daha Etkin ve Başarılı Yapılabilir” başlıklı bir panel düzenlenmiştir. Moderatörlüğünü Sayın Ahmet Genç’in yaptığı panelin konuk konuşmacıları ise, SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut, Halk Sigorta Genel Müdürü Sayın Bülent Karan, HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu ve FİBA Emeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu olmuşlar.

Sayın Ahmet Genç; panelde trafik sigortalarında fiyat ve uygulama değişiklikleri olacağını ayrıca Acente komisyonları konusunda da çalışma yaptıklarını iletmiş.

Sayın Ceyhan Hancıoğlu; panelde trafik prim tarifelerinde değişiklik yapılmasının gerekliliğini ve Acente komisyonlarının da artmasını desteklediklerini söylemiş. Sayın Hancıoğlu ayrıca trafik sigortalarının araca değil sürücüye yapılmasının önemli ve doğru olduğunu belirtmiş.Hancıoğlu; Acentelerin portföy haklarının önemli olduğunu ve şirket sözleşmelerinde bunun yer aldığını, önümüzde ki dönemlerde mobil ve web üzerinden satışlara, çalışmalara Acentelerin önem vermesi gerektiğini, her Acentenin her ürünü satması yerine Acentelerin branşlar bazında uzmanlaşmasının eğitimler ile sağlanmasının önemine de değinmiş.

Halk Sigorta Genel Müdürü Sayın Bülent Karan da; panelde Alacak Sigortalarını ve önemini anlatmış, ürünün SBM üzerinden yapılabildiğini anlatmış. Sayın Karan ayrıca bu ürünü satabilme yetkisi için SEGEM (Sigorta Eğitim Merkezi) üzerinden on-line eğitimlerin ve eğitim sonunda sertifikanın alınması gerektiğini söylemiş.

FİBA Emeklilik Genel Müdürü Sayın Erol Öztürkoğlu ise panelde Elementer branşı dışında ki sigorta ürünleri olan Hayat Sigortaları, BES ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarının önemine değinerek, Acentelerin bu ürünlerin satış ve pazarlamasına ağırlık vermesinin hem pazarda yer almak hem de komisyon gelirleri açısından çok önemli olduğunu belirtmişler. FİBA Emeklilik Genel Müdürü Öztürkoğlu; TOBB SAİK Yönetimi ve FİBABANK arasında yapılan, Sigorta Acentelerinin Banka teminat mektubu ihtiyaçları konusunda yapılan anlaşmanın da önemine değinmiştir. Öztürkoğlu; anlaşma ile ilgili Acenteler arasında bazı yanlış aktarımlar olduğuna değinerek, teminat mektuplarında tutar anlamında bir üst limit olmadığını ayrıca teminat mektubunun temin şartları arasında BES ürünü almak gerekliliğinin olmadığını da özellikle belirtmiştir.

TOBB SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut’ da panelde hem katılımcılardan gelen soruları yanıtlamış hem de panel konularına dair görüşlerini aktarmışlar.

Göreve geldiklerinden bu yana ara vermeden Türkiye’nin dört bir yanında Acenteler ile bir araya gelen ve sorunlarına çözüm üreten TOBB SAİK Yönetimini Ekibimiz adına kutluyor ve başarılar diliyoruz…

Saygılarımızla,
ACENTELERİN SESİ EKİBİ