Değerli Meslektaşlar,

24 Ocak 2020 Tarihinde gerçekleşen Elâzığ ve Malatya İlleri başta olmak üzere geniş bir bölgede bedeni ve maddi kayıplara yol açan deprem sonrası Sigorta Sektörü geniş katılımla deprem bölgesine gitti. DASK Kurumu tarafından yapılan organizasyona katılan TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Üyelerimizin aktardığı bilgileri sizinle de paylaşıyoruz.

7 Şubat 2020 tarihinde sabah erken saatlerde Malatya’ya ulaşan Sektör Yöneticileri, İl Ticaret ve Sanayi Odasında yetkililer tarafından karşılandı. DASK Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda SDK (Sigorta Denetleme Kurulu) Başkanı Sayın Mete Güler, TOBB SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut, TSB Başkanı Sayın Atilla Benli, TOBB SEİK Başkanı Sayın Ahmet Nedim Erdem, DASK Kurum Koordinatörü Sayın İsmet Güngör, DASK Genel Sekreteri Sayın Serpil Öztürk sabah erken saatlerde Ticaret Odasında Acente meslektaşlar ve bölgede görev yapan Eksperler ile toplantıda bir araya geldiler.

Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sayın Celal Karaduman; yaşadıkları Afetten sonra, destek amaçlı olarak Sektör Yöneticilerinin burada olmasından mutluluk duyduğunu belirttiği ve İldeki kayıplara dair bilgiler aktardı. Başkan Yardımcısı Karaduman, TOBB Yönetiminin deprem sonrası hızlı ve müthiş bir organizasyon ile tüm İllerin Ticaret Odaları aracılığıyla Malatya’ya onlarca Tır ile yiyecek, içecek, temizlik malzemeleri, battaniyeler, ısıtıcılar ve daha birçok acil ihtiyaç malzemesini kısa sürede ulaştırdığı belirterek TOBB Yönetimine ve İl Ticaret Oda yönetimlerine teşekkürlerini iletti. Gelen malzeme ve diğer ihtiyaç maddelerini kurdukları özel ekiplerle 24 saat çalışarak tasniflerini ve ihtiyaç sahiplerine dağıtımlarını büyük bir başarı ile gerçekleştirdiklerini de belirtti. Açılış konuşmasının ardından, Sektör Yöneticileri de kısa açılış konuşmalarını yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından Sektör Yöneticileri Acenteler ve Eksperlerin tespit, sorun, öneri ve taleplerini dinleyerek, kendilerine detaylı bilgi aktardılar.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mete Güler, yaşanılan deprem sonrası Malatya İline dair şu verileri paylaştı.
-Açılan dosya sayısı 4.290 olmuştur.
-Malatya İlinde mevcut konut sayısı 165.690 ama sigortalı konut sayısı sadece 62.680’dir. Sigortalı konut oranı %38 olup maalesef yüz binin üzerinde konut sigortasızdır.

SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut ise konuşmasında, bu verilerin sektörel açıdan önemli olduğunu söyleyerek bu rakamların arttırılması gerektiğini belirtti ve İlde ki Acenteler açısından bunun önemli bir pazar ve gelir imkânı olduğunu söyledi.

Öğlen saatlerine kadar süren toplantıda söz alan Sigorta Acenteleri de sorun ve taleplerinin dışında Sektörün önemli temsilcilerinin zor zamanlarında böyle geniş bir katılımla yanlarında olmalarından duydukları mutluluğu dile getirerek teşekkürlerini ilettiler.

Toplantının ardından Sektör Temsilcileri depremin merkez yeri olan Elâzığ’a varmak üzere yola çıktılar.

Bilginize sunuyoruz.

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ