Değerli Meslektaşlarımız;

Her yıl Mayıs ayının son haftası kutlanmakta olan Sigortacılık Haftası Şubat ayında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin üzücü etkileri nedeni ile bu sene 25 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan organizasyonlar ile kutlanmaya başlandı.

25/09/2023 tarihinde TSB organizatörlüğü ile düzenlenen 2. Uluslararası Sigorta Zirvesi ile sektörün değerli temsilcileri uluslararası sektör temsilcileri ile bir araya gelmiştir.

Söz konusu organizasyonun açılış konuşmasını yapan TSB’ nin yeni başkanı Sn Uğur Gülen’ in konuşmasının ardından Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sn. Osman Çelik ve SEDDK Başkanı Sn. M.Akif Eroğlu konuşmalarını yaparak sektörün güncel verileri ve uygulamaları yorumlamışlardır. Bunlara ek olarak DASK’ ın doğal afet sigortaları başlığı altında diğer afetleride dahil edecek şekilde genişletilmesi , Trafik uygulama Yönetmeliği , penatrasyon artışı, nihai tüketicinin bilgilendirilmesinin önemi ve bunun sonucunda sigortalılık oranının artışının desteklenmesi gibi önemli konular üzerinde de bilgi paylaşımlarında bulunulmuştur.

Toplantıya acentelerimizi de temsilen TOBB SAİK Başkan ve Başkan Yardımcısı, TOBB Sigortacılık Müdürü, İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve Komite üyeleri, sigorta şirketleri çalışanları ve acenteler de katılmışlardır.

Daha sonrasında yurtdışından da önemli sektör temsilcilerinin de katılımıyla düzenlenen panellerde birçok değerli görüşler dile getirilmiştir. Günümüz sigortacılığında önemli konu başlıkları olarak ; katastrofik riskler ve bunların sigortacılığa ve ekonomiye etkilerini, bu etkilerin azaltılmasında sigortanın önemi, geçmiş katastrofik risklerde sigorta sektörünün üstlendiği hasar rakamları gibi konular üzerinde durulduğu gibi iklim değişikliği , siber riskler , devam eden savaşlar, pandemiler ve finansal risklerde değerlendirilmiştir.

Bu önemli organizasyon haberinin vesilesi ile bugün başlayan Sigortacılık Haftasını kutluyoruz.

Saygılarımızla…
Acentelerin Sesi Ekibi