Değerli Meslektaşlarımız;

1953 yılında yürürlüğe giren Yeşil Kart Sistemi ile, ülkeler arasında seyahat eden motorlu taşıt kullanıcılarına yardımcı olmak ve ilgili motorlu taşıt kullanıcılarının seyahat ettikleri ülkelerde neden oldukları kazalar sonucunda zarar görenlerin korunmasını sağlamaya çalışmakla beraber, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yeşil Kart Sisteminin Türkiye’deki işleyişini sağlanmaktadır.
Büro bu çerçevede, üyesi olan sigorta şirketleri tarafından düzenlenen yeşil kart sigorta belgelerinden karşılanacak zararlar için garantör sorumluluğu taşımakta olup diğer taraftan yeşil kartı bulunan yabancı plakalı araçların Türkiye’de üçüncü şahsa verdikleri zararları gidermek üzere, yeşil kart sigortacısı adına devreye girmektedir.
Bu bağlamda Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosunun 9 Kasım 2023 tarihinde Swissotel The Bosphorus’da düzenlediği “Geleceğin Dünyasında Motor Sigortaları” konulu panelde, İngiltere Motorlu Taşıtlar Bürosu yetkilileri de panelist olmuş olup, Panelde Dünyadaki motor sigortaları masaya yatırılmış, günümüz ve gelecekteki ve bilhassa elektrikli araçlar için motor sigortaları istişare edilmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Sn. Levent Korkut ve ekibi ile İstanbul Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Sn. Özgür YILMAZ ve ekibi İstanbul ve tüm Türkiye’deki acenteler adına bu önemli panele katılım sağlamışlardır.

Göreve geldiğinden bu yana aralıksız olarak çalışmalarını sürdüren TOBB SAİK ve İTO Sigortacılık Meslek Komitesi üyelerine ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,
Acentelerin Sesi Ekibi.