Değerli Meslektaşlarımız,

TOBB SAİK Yönetimi 21 Mayıs 2020 Tarihinde Ankara’da 16:00 – 20:00 saatleri arasında gerçekleştirdiği aylık Komite toplantısının ardından akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Müdürlüğü Yöneticileri ile 21:00’de başlayıp gece 02:30 ’a kadar süren toplam 5,5 saat süren önemli ve teknik bir toplantı gerçekleştirmiştir.

Bu toplantıya ait TOBB SAİK tarafından biz acentelere gönderilen maili de yazımızın en altında bulabilirsiniz.

9 Mayıs 2020 Tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelik” ile ilgili yapılan toplantıda Hazine Bürokratları ile çıkarılan yönetmeliğin Sigorta Acentelerini geleceği açısından sakıncalı ve kabul edilemez maddeleri detaylı olarak istişare edilmiştir. İcra Komitesi Yöneticileri Yönetmelikte itiraz ettikleri maddelere özellikle 5684 Sayılı Kanuna aykırılıkları üzerinde durulmuştur.

20 Mayıs 2020 Tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı ile yapılan toplantıda bakanımız Sn.Berat Albayrak ’ın talepleri ile kararlaştırıldığı gibi yönetmeliğin TSB ( Türkiye Sigorta Birliği ) yöneticileri ve Hazine Bürokratları ve TOBB SAİK yönetimi ile beraber çok yönlü olarak istişare edilmesi ve çözümler üretilmesi konusunda ortak bir toplantı gerçekleştirileceği de bu toplantıda değerlendirilmiştir.

SAİK Yönetimini biz Acenteler açısından bir çok olumsuz maddeler içeren yönetmeliğin iptal edilmesi, değiştirilmesi veya düzeltilmesi açısından, yönetmelik çıktığından bu yana ki mücadelesi için kutluyor,çalışma ve görüşmelerin biz Acenteler adına olumlu sonuçlanmasını temenni ediyoruz.
Bu anlamda da TOBB SAİK yönetimine Acentelerin Sesi olarak koşulsuz şartsız destek vereceğimizi de taahhüt ediyoruz.

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ

Değerli Meslektaşımız,

İcra Komitemiz 9 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan Mesafeli Satış Yönetmeliğindeki sorunlu noktalarla ilgili görüşünü ivedilikle Hazine ve Maliye Bakanlığına iletmiştir. Bu kapsamda, iletilen görüşümüze istinaden 21 Mayıs 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ile istişare toplantısı yapılmıştır.

Söz konusu toplantıda, anılan Yönetmelik hükümlerine ilişkin daha önce Bakanlığa iletilen sorunlu noktalar ve taleplerimiz yeniden değerlendirilmiş olup, tereddüt yaşanan sorunlu konulara ilişkin İcra Komitemiz ve Bakanlığın beraberce teknik çalışma yapması kararlaştırılmıştır.

Bu çerçevede, yapılacak olan çalışma sonrası Bakanlık tarafından Genelge yayımlanacaktır. Yayımlanacak Genelgede tüm sorunlu gördüğümüz noktaların düzeltilmesi amaçlanmakta olup, aksi bir durumda konu İcra Komitemiz tarafından hassasiyetle takip edilecektir.

Ayrıca, Sayın Bakanımız Berat ALBAYRAK ‘ın talimatı uyarınca, önümüzdeki günlerde sektörel paydaşların da katılımıyla üst düzey bir toplantı gerçekleştirilecektir.

İcra Komitemiz meslektaşlarımızın haklarını tüm mecralarda savunmaya devam edecektir.

Saygılarımızla,

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi