Değerli Meslektaşlar,

Edindiğimiz duyumlara göre SAİK ( Sigorta Acenteleri İcra Komitesi ) Mart ayı toplantısı 14 Mart tarihinde Ankara’da gerçekleşmiş. Toplantıya Komite Üyeleri ile TOBB Sigortacılık Müdürlüğü yetkilileri de katılmışlar. Edindiğimiz kısıtlı duyumları sizlerle paylaşıyoruz.

  • Önceki toplantılarda görüşülen ve çalışmaları devam eden konular üzerinde konuşulmuş. Bu konularla ilgili son aşamalar detaylı olarak istişare edilmiş.
  • Yetkileri olmadığı halde internet sayfaları üzerinden “sigorta teklif ve poliçe alımına aracılık işlemleri yaptığı” tespit edilen sahibinden.com ve araba.com kurumları ile ilgili bilgi, evrak ve belgeler değerlendirilmiş, konu bilgi ve belgeler ile Hazine yöneticileri ve Sigortacılık Müdürlüğü yetkililerine iletilmek suretiyle gerekli çalışma ve inceleme başlatılmış.
  • TOBB Sigorta Sektör Meclisinin Nisan ayında toplanmasına karar verilmiş ve ilgili toplantıya davet çalışmaları başlatılmış.
  • Usulsüz olarak kanunlara, yönetmeliklere aykırı çalışmaları müfettiş raporları ile belirlenen on Acente ile ilgili soruşturma başlatılmış, üç Acente ile ilgili raporlar da Savcılığa iletilmiş.
  • SBM (Sigorta Bilgi Merkezi) sistemlerinde veri girişlerinde usulsüzlükler yaparak hatalı uygulamalara neden olan iki Acente tespit edilmiş ve haklarında soruşturma başlatılmış.

Mesleğimiz ve sorunları adına başarılı çalışmaları için İcra Komitesine teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile SAİK Üyesi Sayın Necmi Bulut’a Ağabeyi Mehmet Bulut’un vefatından duyduğumuz üzüntüyü belirtir ve Sayın Necmi Bulut ve ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz…

Saygılarımızla,
ACENTELERİN SESİ EKİBİ