Değerli Meslektaşlarımız,

TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi 27 Temmuz 2022 tarihinde video konferans yöntemi ile olağanüstü toplanmıştır.

TOBB SAİK Yönetiminin de tam kadro katıldığı toplantıda son günlerde biz Acenteler ve sektörel açıdan ana gündem maddesi olan Zorunlu Trafik Sorumluluk branşında ki Sigorta Şirketlerinin çıkardıkları engeller ve poliçe yapmaktan kaçınmaları konusu görüşülmüştür.

Toplantının başında İcra Komitesi Başkanı Sayın Levent Korkut, konunun hem müşteriler hem de onlara hizmet veren Acenteler açısından dayanılmaz noktalara geldiğini belirterek, şikayetlerin ve sorunun iyice büyümesi ile beraber hafta sonu olmasına rağmen SEDDK Yeni Başkanı Sayın Mehmet Akif Eroğlu ve yönetimi ile yaptıkları istişareler uygulanacak yaptırımlara yönelik gelişmeleri aktarmıştır.

SEDDK Yönetiminin geçen Pazar günü tatil günü olmasına rağmen toplanarak alınacak önlemleri konuştuğunu aktaran Sayın Korkut, bu toplantının ardından 25 Temmuz 2022 Pazartesi günü konuya dair olarak sert bir sektörel duyuru ile şirketlerin uyarıldığını aktarmıştır.

Duyuru ardından önde gelen şirketlerin önleyici kısıtlamalarını kaldırdıklarını söyleyen İcra Komitesi Başkanı, SEDDK Yeni yönetiminin bununla da yetinmeyerek 27 Temmuz 2022 çarşamba günü tüm Şirketlerin Yöneticilerinin SEDDK ’ya toplantıya çağrıldığını belirtmiştir.

Bu toplantıda benzer kısıtlayıcı engellere devam etmeleri halinde trafik branşında ki ruhsatlarının iptal edilmesine kadar gidecek yaptırımların bildirildiğini aktarmıştır.

İcra Komitesi Başkanı Meclis Üyelerine SEDDK yeni Başkanı Sayın Mehmet Akif Eroğlu’nun konuya biz Acenteler açısından olumlu ve çözüm üreten bir yaklaşımda olduğunu belirterek bir kez daha teşekkürlerini iletmiştir.

SEDDK Yöneticilerine yaptıkları görüşmelerde Zorunlu Trafik branşında ki bu ve diğer sorunların çözümü adına alternatifli çözüm önerileri de sunduklarını belirtmişlerdir.

Başkan ve İcra Komitesi Üyelerinin konuşmaları ardından toplantıya katılan tüm Meclis üyeleri hem İcra Komitesi yöneticilerine hem de SEDDK yeni Başkanı Sayın Mehmet Akif Eroğlu’na teşekkür ve desteklerini iletmişlerdir.

Meclis Üyeleri yıllardır Zorunlu Trafik Branşında bitmeyen sorunlara yönelik olarak hem SEDDK Yönetimin hem de Sigorta Şirketlerinin kalıcı çözümler adına SAİK Yönetimi ile birlikte ortak çözümler üretmesinin elzem hale geldiğini de önemle belirtmişlerdir.

Göreve geldiği günden bu yana Acenteler adına çaba ve çalışmalarını aralıksız sürdüren İcra Komitesi Üyelerine ve yeni SEDDK Başkan ve Üyelerine Acentelere verdikleri destekler için Ekibimiz adına teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Saygılarımla,
Acentelerin Sesi Ekibi