Değerli Meslektaşlar

TOBB SAİK Yönetimi 2020 Yılının ikinci toplantısını, bir başka değişle göreve başladıktan sonraki 18. aylık toplantısını 19 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirmiştir. TOBB Ankara merkez binasında gerçekleşen toplantı konularına dair edindiğimiz bilgileri kısa başlıklar halinde aşağıda sizlerle de paylaşıyoruz.

-18 Aralık 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından TSB (Türkiye Sigorta Birliği) ve Sigorta Şirketleri, Brokerler ve sektöre yapılan duyurunun etkileri, sonuçları ve gelişmeleri istişare edilmiş olup, Hazine duyurusundan sonra da illegal çalışmaları sürdüren Kurum ve Kişilere cezai işlemlerin uygulanması için Hazine nezdinde başvuruya karar verilmiştir.

(18.12.2019 tarihli, Yetkisiz Sigorta Satışı ve Pazarlamasının Önlenmesine İlişkin Sektör Duyurusu – 2019/10)

-18 Aralık 2019 Sektör duyurusuna dikkat çekmek amaçlı olarak, TOBB SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut tarafından bilgi aktarılan kısa bir video hazırlanmış olup, buradan ulaşabileceğiniz ilgili video sosyal medya hesaplarından yayınlanmıştır. Sayın Korkut; videodaki konuşmasında 18 Aralık Sektör duyurusunun önemine dikkat çekerek, illegal çalışmalar konusunda mücadelede kararlı olduklarını belirterek, illegal çalışmaları sonlandırmaları için Sigorta Şirketleri ile Acentelere büyük sorumluluk ve görev düştüğünü belirtmiştir. Sektör duyurusu doğrultusunda olası sorun ve problemlerin 7 gün 24 Saat İcra Komitesine sigortacilik@tobb.org.tr adresinden bildirilebileceğini belirterek bu konuda Komiteye destek olunmasını belirtmiştir.

-Acente ofisleri için Belediyeler tarafından istenilen iş yeri ruhsatından Acentelerin muaf tutulması adına çalışmalar sürmekte olup, bu konuda yakın zamanda olumlu gelişmeler beklenmektedir.

-Sigorta Teknik Personeli olmadığı halde Sigortacılık çalışmaları yapan Banka personellerinin tespit edilerek engellenmesi ve beraberinde Teknik Personel olanların da kontrollerinin yapılması konularında çalışmalar başlatılmıştır.

-2020 Mart ayında TOBB Sigorta Sektör Meclis Üyeleri ve İl Ticaret Odaları Sigorta Meslek Komitesi Yöneticileri ile toplantı kararı alınmıştır.

-İllegal ve usulsüz çalışma ve işlemleri Müfettiş raporları ile tespit edilen Acentelere yönelik olarak Uyarı, Kınama ve Meslekten men cezaları verilmiştir.

-14 Şubat 2020 Tarihinde Hazine tarafından yayınlanan yeni Bilgilendirme Yönetmeliği İcra Komitesi toplantısında detaylı olarak istişare edilmiş olup, yeni yönetmeliğin olumlu maddeleri görüşülmüştür. Yeni yönetmeliğin 4. Maddesinin 1. Fıkrasının C bendi kapsamında, önümüzdeki yakın süreçte biz Acenteler açısından önemli ve olumlu bir gelişme olması beklenmektedir. Acenteler tarafından üretilen poliçeler müşterilerin mobil telefonlarına kısa mesaj ve E-Posta adreslerine e-posta olarak gönderilecek. Poliçe ile Bilgilendirme Formu da iletilecek. Müşteriye iletilen linkte ise onay bölümü olacak. Üretim aşamasında Acenteler tarafından girişi yapılan ve müşterilere ait mobil telefon numaraları ve E-Mail adresleri Sigorta Şirketleri ve SBM tarafından görülemeyecektir. Bu nedenle bu bilgilerin doğru girilmesi, Acentelerin Bilgilendirme Yükümlülüğü konusundaki yükü azaltması beklenmektedir. Müşteriler SBM aracılığı ile hem poliçelerini hem de bilgilendirme belgelerini görebilecektir.

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut’un Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 14.02.2020 tarihinde yayımlanan Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmelik hakkında Sigorta Acentelerini ilgilendiren önemli gelişmelere yönelik değerlendirme ve tespitlerinin bulunduğu videoyu bu linkten izleyebilirsiniz.

(14.02.2020 tarihli, Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmelik – 2020/3)

Göreve geldiği günden bu yana mesleğimizin gelişimi ve Acentelerin sorunlarının çözümü adına çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren ve günden güne olumlu bir gelişmeye imza atan SAİK Yönetimine Ekibimiz adına teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ