Değerli Meslektaşlarımız,

SAİK yönetimi davet üzerine Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Sigortacılık Meslek Komitesi öncülüğünde düzenlenen sigorta acenteleri bölge toplantısına katılmıştır. Toplantı öncesi SAİK Komite üyelerine Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kısa bir şehir turu düzenlenmiştir.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesi tarafından düzenlenen toplantıya çevre iller, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Sivas, Şırnak, Tunceli dende Acente meslektaşlarımız katılmıştır. Toplantıda açılış konuşmasını Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Temsilcisi Sayın Serap Taşçı yapmıştır. Meslek Komitesi Başkanının ardından açılış konuşmasını TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Malatya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sn Oğuzkan Ata Sadıkoğlu yapmıştır.

Sonrasında konuşma sırası gelen TOBB Sigortacılık Müdürü Sayın Mevlüt Söylemez, Acentelere dair genel verileri iletti. Ardından SAİK Yönetiminin göreve geldiği günden bu yana kısa dönemde gerçekleştirdiği toplantı ve çalışmaları başlıklar halinde görseller eşliğinde iletti. Sigortacılık Haftasına yönelik olarak da ulusal kanallarda TV spotlarının yayınlanacağın söylemiştir.

SAİK Başkanı Levent Korkut konuşma sırası geldiğinde Ekonomik ve Siyasi anlamda önemli süreçlerden geçildiğini belirterek bu süreçlerde Sigorta ve Sigorta Acentelerinin önemini daha da arttırmakta olduğunu, Sigorta sektöründe satış kanalları içindeki en güçlü ve güvenilir kanal olduğunu belirtmiştir. Digital ve internet üzerinden satışların artmasına rağmen acente kanalı en güvenilir kaynak olmaya devam edeceğine değinmiştir.

Kanun ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde bazı Brokerler ile Acentelerin ya da acente olmayanlara ekran açılması ile iş paylaşımı yapması konusunun takipçisi olan SAİK yönetiminin, konu ile ilgili ısrarlı takibi sonrasında TOBB Sigortacılık Müdürlüğü tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığının kanunlara aykırı bu iş birliğini önlemek adına sektörel duyurusu yayımlandığından bahsetmiştir.

Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu kurulması konusunda Kamu yöneticileri ve Bakan düzeyinde temaslarını yoğun bir şekilde sürdürerek, Kurulun kurulacağı sözünü en yetkili kişilerden alındığını belirtmiştir.

Yedi kişilik icra komitesinin katılımcı bir şekilde kararlılıkla çalışmalarını sürdürmektedir. Sadece komite üyeleri değil komite yedek üyeleri ve sektör meclisi üyeleri de çok yoğun bir şekilde sorunların çözümü adına ve komiteye destek olmak amacı ile yoğun çalışmalar yapmakta olduğunu ifade etmiştir.

TSB Çalıştayına İcra Komitesi olarak katılarak, ilgili tüm kurumların temsilcileri karşısında sıkıntı, sorun ve çözüm önerilerinin iletildiğini belirtmiştir.

TSEV ( Türk Sigorta Eğitim Vakfı ) Başkan ve yöneticileri ile Acentelere yönelik olarak yeni eğitimler verilmesi için çalışmalar başlatıldığını, Temel Sigortacılık eğitimleri dışında, pazarlama, satış teknikleri, finansal konular ve farklı birçok konuda on-line eğitimlerin verilmesinin sağlayacağından bahsetmiştir.

Üç adet Broker şirketinin, üç adet şubeli yapının ve acente olmadığı halde yetkisiz çalışan on iki ayrı kişi için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. On üç acente usulsüz işlemleri için uyarı cezası, beş acenteye kınama cezası bir acenteye meslekten men cezası bir acenteye de geçici olarak meslekten men cezasının verilmesinin gerçekleştiğini ifade etmiştir.

Acente olmayan, sigortacılık ile ilgisi olmayan kişi ve kurumların sigorta poliçesi satmasına, aracılık etmesine engel olmak için kararlı bir şekilde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaların kanuni cezasının ertelenmez bir şekilde bir ile üç yıl arasında hapisle cezalandırılacağının bilinmesini isteriz. Keza aynı şekilde ekran paylaşımları da ciddi suçtur ve tespit ettiklerimiz hakkında cezai işlemleri yapılmakta olduğunu ifade etmiştir.

Riskli İşler havuzunun kurulma çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten SAİK Başkanı,. Bu havuzun kurulması ile birlikte Acentelere onay verilmeyen işleri üretip kazançlarını arttıracağını hatırlatmıştır.

Acenteler ve meslek adına özverili çalışmaları için İcra Komitesi Yönetimine, düzenlenen toplantı için Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesine, katılan meslektaşlarımıza Acentelerin Sesi Ekibi adına teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,
ACENTELERİN SESİ EKİBİ