Değerli Meslektaşlar,

21 Kasım 2019 Tarihinde İTO (İstanbul Ticaret Odası) Eminönü yerleşkesinde sektörel açıdan önemli bir toplantı düzenlendi.

İTO Sigorta Meslek Komitesi tarafından organize edilen toplantıya TOBB SAİK Yöneticileri, TOBB Sigorta Acenteleri İl Delegeleri, İstanbul’da bulunan Acente Derneklerinin Yönetim Kurulu Üyeleri, SEİK (Sigorta Eksperleri İcra Komitesi) Yöneticileri, Eksperler Vakfı ve Eksperler Dernekleri Yöneticileri ile Brokerler Derneği Yöneticileri de davet edildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sigorta Meslek Komitesi Başkanı Sayın Hüseyin Duru, işbirliği açısından bu toplantıların önemine değindi. TOBB SAİK Yönetiminin çalışmalarını yakından ve takdirle karşıladıklarını belirten Duru, SAİK Yönetiminin de kendileri ile yakın iletişim kurduğunu söyledi.

Acentelerin sorunlarına da değinen Sayın Hüseyin Duru, tüm paydaların ve Acente temsilcilerinin kavga etmeden birlikte çözümler üretmesinin önemli olduğunu belirtti.

İkinci konuşmacı olarak kürsüye gelen SEİK Başkanı Sayın Ahmet Nedim Erdem ise hem Eksperlerin hem Acentelerin sorunları olduğunu, bunların çözümlerine yönelik çalışmalarının bir çok farklı nedenle geciktiğini belirtti. 5684 Sayılı Yasa ile sektörel açıdan bir çok olumlu gelişmenin olduğunu ama artık gelişen bir çok olgu nedeni ile hem SAİK hem SEİK’in yetkilerinin arttırılmasının gerekliliğini söyledi.

Son konuşmacı olarak kürsüye davet edilen SAİK Başkanı Sayın Levent Korkut’un konuşmasından derlediğimiz kısa başlıkları da aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

 • Sigorta Acentelerini tek yetkili ve doğru temsilci makamı SAİK yönetimidir. Hiç bir yapı ve kurumun bu anlamda ki yetkinin önüne geçmeye çalışmasına izin vermeyeceğiz. Yaşanılan bir çok sorun ve güçlüğe rağmen Acentelik mesleği hep var olacaktır ve gelecekte daha da güçlü hale gelecektir.
 • 5684 Sayılı Yasa ile sektörde gerçekleşen önemli gelişmelerin, değişen ve sürekli gelişen koşullar sonrasında ikincil reformist düzenlemelere acilen ihtiyaç vardır ve SDDK ile bu reformist değişimlerin yapılmasını umuyoruz. Acenteler, Eksperler, Brokerler ve Bankalar ile ilgili yönetmeliklerinin acilen güncellenmesi ve revize edilmesi gerektiğini düşüyoruz.
 • Yeni kurulan SDDK’da Sigorta Acentelerinin, Eksperlerin ve diğer aracıların liyakat ve bilgi çerçevesinde doğru temsil edilmesinin gerekli olduğuna inanıyoruz.
 • Gün geçmiyor ki Acentelerin ekmeğine göz diken market zincirlerinden, sigorta istasyon kurucularına kadar bir çok farklı yapı ve kişi ile uğraşmak zorunda kalıyoruz. SAİK’in ana görevi Acentelerin haklarını koruyarak üretimden aldıkları payı arttırmak ve beraberinde penatrasyon anlamında da doğru çalışmaları yapmaktır. Fakat her gün bir başkası ortaya çıkan illegal yapı ve kişilerle mücadele etmek çok fazla vaktimi almaktadır. Lakin, kararlıyız illegal hareket tüm yapılar, Şube yapılanmaları ve Brokerler ile sonuna kadar mücadeleye de hazırız. İllegal çalışmaları tespit edilen birçok Acente, Broker ve farklı yapı ve kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurularında bulunduk ve hapis cezaları alan veya meslekten men edilen kişiler oldu.
 • Haksız rekabet ile mücadele anlamında, komisyon indirimi ve iadelerin kanunen yasaklanması için taslak hazırladık ve yasalaşması için çaba gösteriyoruz.
 • Seçimler sandıkta kaldı. Bugün bir olmak ve sorunlarımızın çözümleri için ortak hareket etmek zorundayız aksi halde mesleki açıdan geç kalıp sorunlar yaşayacağız.
 • Göreve geldikten sonra ki yaklaşık bir yıl içinde otuz dört ayrı İlde meslektaşlarımızla toplantılar yaptık ve sorunlara birlikte çözümler üretmeye çabaladık.
 • Acentelerin gelişimi adına eğitimler verilmesi için TSEV ( Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı ) ve farklı kurumlar ile on-line alınabilecek eğitimler planlıyoruz ve bunları hayata geçireceğiz.
 • Kredi kart tahsilatlarında 3D uygulaması için çalışmalar yaptık ve yakın zamanda başlamasını hedefliyoruz.
 • Biz Acentelerin önünde ki en büyük engellerden bir Bankalardır. Bankaların sadece kredi ilişkili bireysel ürünleri satmasını, endüstriyel, ticari ve diğer önemli branşlarda üretim yapmamasının gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Bankalar tarafından yapılan bu tür sigorta poliçelerinde hasar anında ortaya çıkan bir çok eksiklik ve hata olmaktadır.
 • Trafik branşında Acente komisyonlarının arttırılması için göreve geldiğimizden bu yana çaba gösteriyoruz fakat ekonomik ve siyasi bir çok nedenden dolayı henüz bunu gerçekleştiremedik.
 • Trafik poliçe iptallerinden kaynaklanan iade ve hak kayıplarını önlemek için, eski yıllarda olduğu gibi Devir zeyli yapılmasının faydalı olacağına inanıyoruz.

Sayın Korkut’un konuşmasının ardından söz alan katılımcılar soru ve düşüncelerini İcra Komitesi ve diğer katılımcılar ile paylaştılar.

Toplantı akşam yemeği ile sona erdi.

Mesleğimiz adına faydalı olacağına inandığımız toplantıyı düzenleyen ve ev sahipliği yapan İTO Yönetimi ve Sigorta Meslek Komitesi Yöneticilerine, aralıksız olarak çalışmalarını sürdüren TOBB SAİK Yöneticilerine ve katılım gösteren İl Delegeleri, STK Yöneticileri ve diğer yapıların yöneticilerine Ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,
ACENTELERİN SESİ EKİBİ