Değerli Meslektaşlar,

TOBB SAİK Yönetimi 16. Olağan aylık toplantısını 12 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirmiş.

TOBB İstanbul binasında gerçekleşen toplantıya dair edindiğimiz bilgileri kısa başlıklar halinde sizlerle de paylaşıyoruz.

-Geçtiğimiz Kasım ayında Antalya’da ANSAD (Antalya Sigorta Acenteleri Derneği) tarafından düzenlenen ve yoğun sektörel katılımın olduğu toplantının değerlendirilmesi gerçekleştirilmiş.

-Yine Kasım ayı içinde sektörel sorunların çözümleri ve mesleki açıdan taleplerimizin iletilmesi adına TBMM’de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) yapılan Siyasi Parti temsilcileri ile yapılan görüşmeler istişare edilmiş. Parti temsilcilerine iletilen taleplerimize dair yasa tasarılarının önümüzde ki günlerde Meclise getirilmesi için yoğun çalışma ve görüşmelerin devam ettiği bilgisi alınmıştır.

-Acentelerin Levha Kayıt ücretlerine dair 2020 Yılı rakamları İcra Komitesi tarafından kararlaştırılmış. Alınan kararlar doğrultusunda yeni Acente tescili için istenilen rakam Yirmi İki Bin Türk Lirası (mevcut rakam yirmi bin lira) belirlenmiş. Mevcut Acenteler tarafından ödenecek yıllık Levha aidatı da Doksan Türk Lirası (mevcut rakam seksen beş lira) olarak kararlaştırılmış.

-Usulsüz işlemlerde bulunan yirmi bir Acenteye uyarı cezası verilmiş. Usulsüz ve kanunlara aykırı çalışmalarda bulunan altı kişi için Meslekten men cezası verilmiş. Yetkisiz Acentelik yapan altı kişi ile iki Broker hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuş.

-İcra Komitesi yönetimi; 2020 Yılına dair öncelikli çalışma ve planlamalara dair istişareler yaparak yılın son toplantısını tamamlamıştır.

TOBB SAİK Yönetimine bitmekte olan 2019 yılında ki yoğun çalışmaları ve biz Acentelerin sorunlarının çözümleri adına çaba ve icraatları için Ekibimiz adına teşekkür ediyor, başlayacak yine yılda başarılar diliyoruz.

SAYGILARIMIZLA
ACENTELERİN SESİ EKİBİ