Değerli Meslektaşlar,

Sektörel ve biz Acenteler açısından önemli olan yılın son döneminde çalışmalarımızı başarı ile tamamlamaya çalışırken bir yandan da her gün farklı bir şekilde bize rakip olmaya soyunan ama kanunlara, yasalara, yönetmeliklere aykırı hareket eden ve Sigortacılıkla ilgisi, yetkisi olmayan yapıları da duymanın getirdiği sıkıntılar hepimizin de malumuydu işte bu anlamda biz ve mesleğimizin geleceği, kazancımızın umudu adına çok güzel haberleri duymanın ve sizlerle paylaşmanın sevincindeyiz.

TOBB SAİK Yönetimi; göreve geldiği ilk günden itibaren ekran paylaşımı, KİOSK, internet satışı ve benzeri şekilde haksız kazanç sağlayanlarla ilgili mücadele çabalarının meyvelerini 15 ayın sonunda aldı. 18.12.2019 Tarihi ile yapılan duyuru ile bu sevindirici gelişmeyi öğrendik ve sizlerle de paylaşmak istedik. Çünkü gün geçmiyordu ki, Sigortacılık yetkisi ve ilgilisi olmayan farklı sektörlerden Kurumların işimizi yapmaya soyunduğunu, Broker tanımlarına uymayacak ve yasalara aykırı bir şekilde yetki devrinin yapıldığını, ilgisiz yerlerde boş poliçelerin dolaştığını, kanunlara aykırı şekillerde ekranların, şifrelerin paylaşıldığını duymayalım. Bu ve benzer çalışmaların, işlerin, oluşumların hepsini önlemek adına TOBB SAİK Yönetiminin göreve geldiğinden bu yana nasıl çaba ve uğraşı verdiğini en iyi bilenler olmamıza rağmen, bilgiye sahip olmadan fikre sahip olanların haksız ve saygısız eleştirilerini okumaktan da üzüntü duyuyorduk. Umarım aşağıda sizlerle aşağıda paylaşacağımız duyurular bu anlamda en iyi yanıtlar olacaktır. Ve beraberinde Bakanlık duyurusunda bildirilen para ve hapis cezaları da meydanı boş sanan tüm kişi, kurum, yapı ve şirketlere iyi bir uyarı olacaktır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Yetkisiz Sigorta Satışı ve Pazarlamasının Önlenmesine İlişkin Sektör Duyurusuna göre,

  • Acenteler arasında bir takım ahtapot yazılımlar kullanılarak yapılan ekran paylaşımları,
  • TUVTURK, Faturamatik, v.b. noktalarda bulunan KIOSK lar,
  • Sigorta Satış yetkisi olmayan alışveriş sitelerinde bulunan bağlantı linkleri,
  • Yetkisi olmadığı halde poliçe satışına aracılık eden şahıs ve kuruluşlar,

Sigorta Poliçesi satışında bulunmalarının suç teşkil ettiği, gerekli müeyyideler ile yasal süreçlerin işletileceği açık ve net bir şekilde ifade edilmiştir.

Bu önemli uyarı ve duyurunun yapılmasını sağlamak ve biz Acentelerin haklarını korumak adına aralıksız olarak çalışmalarını, girişimlerini sürdüren TOBB SAİK Yönetimine Ekibimiz ve Acenteler adına teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Biz bugünden sonra da kendilerine destek olma çabalarımızı sürdürecek ve bu duyuruların da savunucusu, takipçisi olacağız.

Yetkisiz Sigorta Satışı ve Pazarlamasının Önlenmesine İlişkin Sektör Duyurusuna bu bağlantıdan ulaşılabilirsiniz.

Saygılarımızla,
ACENTELERİN SESİ EKİBİ