Değerli Meslektaşlarımız,

TOBB SAİK Yönetimi 44. aylık olağan toplantısını 21 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirdi.

Gündemde görüşülen bazı maddeler aşağıda sıralanmaktadır.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında, 2022 yılı itibariyle bazı sigorta şirketleri tarafından, sistem üzerinden poliçe tanzimine izin verilmediği ve teklifname fiyatı ile poliçe fiyatı arasında uyumsuzluk olduğu hususlarına ilişkin, gerekli girişimler başlatılmıştır.

Pandemi nedeniyle yaklaşık iki yıldır devam eden Statik IP Uygulamasının kaldırılmasının getirdiği olası riskler ve dolandırıcılık olaylarının artması nedeniyle eski sisteme geri dönerek 31/06/2022 itibarı ile tekrar devreye alınması konusunda gerekli yazışma ve girişimler başlatılmıştır.

Sigorta Acentelerinin hâlihazırda ilgili sigorta şirketinin kendi sistemleri üzerinden ulaşabildikleri hasar verilerine, SBM sistemleri üzerinden tek bir ekrandan ulaşılabilmesine ilişkin taleplerle ilgili olarak ilgili mercilerle temaslar kurulmuştur.

Sigorta Acentelerinin SBM sistemleri üzerinden konut sigortası poliçe sorgulama işlemini yapabilmelerine ilişkin çalışmalarda sona yaklaşılmıştır.

Trafik kazası neticesinde maddi yada manevi zarar gören kişilere ilişkin bilgileri hasar danışmanlık firmasına ilettiği tespit edilen kurumlar hakkında gerekli girişimler başlatılmıştır.

Sigorta Acentesinin, yetkili kullanıcı girişi yapmak suretiyle sadece araç plaka bilgisini girerek oto branşında kendi aracılık ettiği poliçenin hangi sigorta şirketine ait olduğu bilgisine erişebilmesine ilişkin başlatılan çalışmalarda son aşamaya gelinmiştir.

Ticaret bakanlığı ve Sağlık bakanlığına, bazı önemli konular hakkında girişimde bulunulmaya karar verilmiştir.

Gelinen süreçte etkisini yitirmeye başlayan ve mevcut yaşadığımız döneme ayak uyduramayan acenteler yönetmeliğinin yenilenmesi adına, yeni bir acenteler yönetmeliği yayınlanması için çalışmalara start verilmiştir.

Saik yetkisi dışında kalan ve SEDDK ’nın yetki alanına giren konularla ilgili rapor çalışmaları istişare edilmiş ve gerekli girişimler başlatılmıştır.

TSB Yönetimi ile ortaklaşa yürütülen Acentelere yönelik olarak verilmesi planlanan, mesleki eğitim konusu tamamlanmış, diğer genel konulu eğitimler değerlendirilmiştir.

Acentelerin sorunlarının çözümü adına SEDDK ve TSB nezdinde yapılan çalışma ve talepler görüşülmüş ve bu konudaki çalışmaların ve kararlığın devamlılığına karar verilmiştir.

Müfettiş raporları doğrultusunda kanun ve yönetmeliklere aykırı davranan Acenteler hakkında uyarı, kınama ve bazı Acenteler için de meslekten men kararları alınmıştır.

Elektronik ortamda yapılan toplantıda görüşülen konuları yukarıda özetlemiş olup, Göreve geldiğinden bu yana mesleğimiz adına çalışmalarını aralıksız devam ettiren İcra Komitesi üyelerine Ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,
Acentelerin Sesi Ekibi