Değerli Meslektaşlarımız,

TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi 16 Aralık 2022 tarihinde olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Yavuz Çağın ‘ın açılış konuşmasını gerçekleştirmesi sonrası, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken Türkiye’nin genel sorunları içerisinde sigorta acentelerine yansıyan bölümler hususunda görüşlerini belirtti.  Ayrıca mayıs ayında gerçekleşecek seçimle görev süresinin biteceğini ve bu görev süresince birlikte çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Hakan Ülken Sektör Meclisi üyelerine teşekkür etti.

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken den sonra SAİK Başkanı Levent Korkut Sakarya’da meydana gelen deprem nedeniyle geçmiş olsun dileklerini dile getirerek söze başladı. Sektör Meclisi Üyesi Düzce Delegesi Selim Koçak teşekkür ederek Düzce’ deki durumu dile getirmek adına söz aldı.

SAİK Başkanı Levent Korkut Sektör Meclis üyelerine SAİK in faaliyetlerine yönelik bilgilendirmede bulunmuş, Sonrasında toplantının önemli konu başlığı olarak bilinen trafik poliçelerindeki yaşanan genel sorun üzerine görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Ayrıca;

  • Seçimler ve sektör Meclisi’nin durumu
  • SEDDK ile yapılacak özellikle trafik poliçelerindeki sorunların gündem yapılması üzerine gerçekleştirilmesi planlanan toplantı
  • İklim değişikliği konuları ve Sigorta Sektörünün yaklaşımları
  • 2022 yılı Sigorta Acentelerinin durumu
  • 2023 yılında gerçekleştirilmesi planlanan Sigortacılık Fuarı ve TOBB Yönetiminin destekleri
  • 2022 yılında düzenlenen sigortacılık fuarı nedeniyle TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ‘na teşekkür edilmesi

Konularına değinildi. Bunun yanı sıra Acente Segmentasyonu konusu ile ilgili Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Risk Yönetimi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nilüfer Dalkılıç tarafından hazırlanmış olan “SİGORTA ACENTESİ SEGMANTASYON PROJESİ” sunumu Sektör Meclisi üyeleri tarafından izlendikten sonra sunuma dair görüş paylaşımları yapılmıştır.

Sayın Nilüfer Dalkılıç’ın sunumunu bitirdikten sonra söz alan Meclis Üyesi Eskişehir Delegesi Mesut Çetin sunumun karmaşık kalmış olduğunu belirterek, Acentenin eğitsel olarak yüceltilmesi planlanıyorsa bu kadar çeşitlendirmeye gerek olmadığı kanaatinde olduğunu ifade etmiştir. Zorunlu olarak eğitim belirlenmiş olsa daha doğru olacağını belirterek, Bu konuda eğitimin geliştirilebileceğini ve SEGEM çatısı altında acente geliştirme eğitimlerinin gerçekleştirilmesi gerektiği üzerinde görüşlerini belirtti.

Segmentasyon konusunun eğitici olarak değerlendirilmesine rağmen tecrübenin de önem arz ettiği üzerinde görüşler belirtildi. Sektör Meclisi toplantısı genel acente sorunlarının değerlendirilerek çözüm önerileri üzerine tartışmalarla devam etti. Trafik sigortaları ve şirketlerin bu konudaki tutumları üzerinde görüşlerin belirtilmiş olduğu toplantıda konunun SEDDK ya iletilmesi üzerine görüş birliğine varıldı.

 

Sektör Meclisi Toplantısı TÜSAF Yönetim Kurulu ile yapılacak toplantı nedeni ile sonlandırılarak, diğer toplantı salonunda toplantı için intikal edildi.

Göreve geldiğinden bu yana mesleğimiz adına çalışmalarını aralıksız devam ettiren Sektör Meclisi üyelerine Ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,
Acentelerin Sesi Ekibi