Değerli Meslektaşlarımız,

Bilindiği üzere, mart ayında Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetler ve Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmeleri Hakkındaki Yönetmelik” değişikliği taslağı ile ilgili, SAİK ‘in nihai görüşleri SEDDK yetkililerine sunulmuş ve kendilerinden, uzlaşılamayan konularda yönetmelik yayınlanmadan önce meslektaşlarımıza bilgilendirme yapmadan yönetmeliğin Resmî Gazetede yayınlanmamasını” talep etmişti.

Buna istinaden 02 Haziran 2021 tarihinde yapmış olduğumuz http://acentelerinsesi.com/hazine-ve-maliye-bakan-yardimcisi-sn-sakir-ercan-gul-tobb-saik-yonetimini-ankarada-bakanliga-davet-etmistir/ linkindeki açıklamamız sonrasında bu hafta cereyan eden bazı gelişmeleri üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Çatı örgütümüz SAİK ’in bir yıldır ortaya koyduğu çaba ve emeklerinin karşılığında uzlaşılmadan yönetmeliğin yayınlanmayacağını umduğumuzu tekrar ifade etmek isteriz.

Bilmekteyiz ki İcra Komitemiz uzlaşı kültürü ve ortak aklın bulunması amacıyla çok uzun süredir bu görüşmeleri sabır, kararlılık ve olgunlukla sürdürmektedir.

Lakin Sigorta sektörünün daha sağlıklı işlemesi adına gösterilen bu tevazu ve hoşgörüye rağmen, Acentelerimizin hak ve menfaatlerine zarar verebilecek 5684 sayılı Sigortacılık Kanununa da aykırı birçok maddeler içeren yeni yönetmeliğin yayınlanması durumunda, Acentelerin Sesi Ekibi ve tüm Sigorta Acenteleri olarak her türlü hukuki haklarımızı kullanacak olup, bu haksızlığın karşısında durmak adına Çatı örgütümüz TOBB SAİK ’e gereken tüm desteği vererek arkasında duracağımızı ve çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğimizi de kamuoyuna önemle arz ederiz.

Bu bağlamda 09 Haziran 2021 Çarşamba Günü 40 kişilik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Acenteleri Sektör Meclisinin yapmış olduğu toplantıda da TOBB SAİK Yönetim Kuruluna Acentelerin aleyhine olan yönetmelik maddelerinin kaldırılması yönetmelik maddeleri arasında acenteler alehine olan tüm maddelerin kaldırılması husunda SAİK’in yanında tüm meclis olarak durulacağı bilgisini de öğrenmiş bulunmaktayız.

Bu sebeple, Sektör Meclisi üyelerimize de teşekkür ediyor, mesleğimize vermeye çalıştıkları katkı ve çabadan dolayı da tüm üyeleri ayrı ayrı kutluyoruz.

Acente meslektaşlarımızı da SAİK ’e destek vererek birlik ve beraberlik içinde yönetmelikle top yekûn mücadele etmeye davet ediyoruz.

Ön bilgi olarak son dakika yapmakta olduğumuz bu duyurumuz sonrası, önümüzdeki günlerde acenteler aleyhine gelişebilecek bir durumda, sizleri de bilgilendirerek mağduriyetimizi dillendireceğimizi ve gerek basın açıklaması, gerek sosyal medyadan tüm acentelerle birlik ve beraberlik ruhu içinde gerekse de hukuki ve idari haklarımız kullanacağımızı ve bu bağlamda da Çatı örgütümüz olan ve Türkiye’deki Acentelerin seçilmiş ve tek çatı örgütü olan SAİK’in arkasında ve yanında mesleğimize katkı sağlamak adına her türlü katkıyı vereceğimizi taahhüt ederiz.

Saygılarımızla,
Acentelerin Sesi Ekibi